Reklama

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega Wielką Brytanię

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować poważne szkody gospodarcze w Europie i na świecie. Takie ostrzeżenie opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej najnowszej prognozie.

Na początku dorocznej wiosennej sesji, która odbywa się w Waszyngtonie, Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że opuszczenie Unii przez Brytyjczyków zachwieje relacjami handlowymi w Europie.

To doprowadzi do przeciągających się negocjacji nad nowymi porozumieniami, co podważy zaufanie inwestorów i wywoła zawirowania na rynkach finansowych.

Cameron: Poważne ryzyko dla gospodarki

Fundusz podkreślił, że perspektywa referendum już wywołała niepewność inwestorów i obniżył prognozę wzrostu PKB dla Wielkiej Brytanii z 2,2 do 1,9 proc.

"Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma rację - wyjście z Unii Europejskiej stanowi poważne ryzyko dla naszej gospodarki" - napisał na Twitterze premier David Cameron dodając, że Wielka Brytania jest silniejsza, bezpieczniejsza i lepsza jako członek Unii Europejskiej.

Reklama

Sondaż: Przewaga zwolenników Brexitu

Na dwa miesiące przed czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują, czy ich kraj opuści UE, 45 proc. społeczeństwa popiera takie rozwiązanie, a 42 proc. się mu sprzeciwia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ICM. 12 proc. nie ma zdania.

"Większość badań opinii publicznej w dalszym ciągu sugeruje, że to będzie wyrównany wyścig i żadna ze stron nie jest w stanie zdobyć zdecydowanej przewagi nad drugą" - podkreśliła przedstawicielka ICM Jennifer Bottomley.

23 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE. Rząd przekonuje, że dla kraju korzystniejsze będzie pozostanie we Wspólnocie.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy