Michał Kuczmierowski może opuścić areszt. Nowe informacje ws. kaucji

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

Aktualizacja

Wpłynęła kaucja, którą należało wpłacić, by były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski opuścił londyński areszt - potwierdził tamtejszy sąd. Sprawa byłego szefa RARS dotyczy nieprawidłowości w tej komórce. Kuczmierowski usłyszał zarzuty, a we wrześniu 2024 roku zatrzymano go w Londynie. Trwa procedura ekstradycyjna.

Londyn. Wpłynęła kaucja za Michała Kuczmierowskiego, byłego szefa RARS
Londyn. Wpłynęła kaucja za Michała Kuczmierowskiego, byłego szefa RARSWojciech StróżykReporter

Według brytyjskiego prawa kaucja została podzielona na zabezpieczenie wynoszące 200 tysięcy funtów, które zostało wpłacone oraz poręczenie majątkowe wynoszące 360 tysięcy funtów.

Informację o wpłaceniu kaucji potwierdził dla Polskiej Agencji Prasowej sąd gminy Westminster w Londynie.

Wymiar sprawiedliwości przekazał już do więzienia Wandsworth wniosek o zwolnienie Michała Kuczmierowskiego.

Decyzję o postawieniu zarzutów Michałowi Kuczmierowskiemu prokuratura wydała 22 sierpnia 2024 roku. Są to zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledztwo ws. RARS. Michał Kuczmierowski z zarzutami

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zgodził się na jego aresztowanie, co pozwoliło na wszczęcie poszukiwań i wydanie europejskiego nakazu aresztowania.

Do zatrzymania Kuczmierowskiego w Londynie doszło 2 września 2024 roku. Polskie służby zwróciły się wtedy z wnioskiem o jego ekstradycję do kraju. Obecnie sąd magistracki w Wielkiej Brytanii prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Śledztwo rozpoczęło się 1 grudnia 2023 roku. Bada ono między innymi możliwość niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupów towarów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Nadużycia miały dotyczyć dostaw agregatów prądotwórczych, maseczek ochronnych i innych towarów, które kupowane były w związku z przeciwdziałaniem skutkom pandemii koronawirusa.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Woźniak: W Polsce mieliśmy dwie przewagi konkurencyjne, obie przepadłyRMF24.plRMF