Reklama

Reklama

Michaił Gorbaczow nie żyje. Zmarł w wieku 91 lat

Zmarł były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala. Władimir Putin skierował "wyrazy głębokiego współczucia" do rodziny zmarłego.

Gorbaczow w latach 1985-1991 był sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i faktycznym przywódcą tego państwa. Na lata jego rządów przypada upadek Związku Radzieckiego. 

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka" - przebudowa.

Według rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

Michaił Gorbaczow nie żyje. Władimir Putin złożył kondolencje

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin "wyraża głębokie współczucie" najbliższym Gorbaczowa. "Putin skieruje telegram kondolencyjny do rodziny Gorbaczowa" - dodał Pieskow.

Reklama

W 2011 roku Gorbaczow krytykował Władimira Putina po protestach ws. fałszowania wyborów do Dumy Państwowej. Wzywał go wówczas, by nie kandydował ponownie na urząd prezydenta (tę funkcje w latach 2008-2012 pełnił Dmitrij Miedwiediew).

Jednak stosunek byłego szefa ZSRR do Putina ocieplił się w 2014 roku, po aneksji Krymu. W 2017 roku Gorbaczow w rozmowie z RIA Nowosti ocenił, że "Putin zasłużył sobie na poparcie ludzi".

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny. 

Michaił Gorbaczow nie żyje. Komentarze polityków

"W naszej pamięci pozostanie jako ten dzięki któremu Związek Radziecki przeszedł do historii -choć on chciał go uratować" - napisał rzecznik MSZ Łukasz Jasina. 

Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że Michaił Gorbaczow był "zaufanym i szanowanym przywódcą".

"Odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny i zniesieniu żelaznej kurtyny. Otworzyło to drogę do wolnej Europy. Tego dziedzictwa nie zapomnimy" - napisałą szefowa KE. 

Reklama

Reklama

Reklama