Reklama

Reklama

Merkel z nieznacznie mniejszym poparciem w swoim okręgu wyborczym

Kanclerz Angela Merkel może nadal liczyć na silne poparcie CDU w swoim okręgu wyborczym na Pomorzu Przednim, w którym od 1990 r. ubiega się o mandat do Bundestagu. Jej kandydaturę poparło w sobotę 95,9 proc. członków partii; 4 lata temu miała 100-proc. poparcie.

W tajnym głosowaniu Merkel dostała 165 ze 173 możliwych głosów.

Przewodniczący regionalnej organizacji CDU Harry Glawe zapewnił, że chadecy z jej okręgu wyborczego "stoją murem" za jej kandydaturą. Merkel podziękowała za "imponujące zaufanie" - podała agencja dpa.

Szefową CDU poparło także konserwatywne skrzydło partii, krytyczne wobec Merkel w związku z dotkliwą przegraną w ubiegłorocznych wyborach do regionalnego parlamentu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Partia Merkel zdobyła we wrześniu zaledwie 19 proc. głosów i dała się wyprzedzić nie tylko SPD (30,6 proc.), ale także antyimigranckiej Alternatywie dla Niemiec (AfD) - 20,8 proc. Spora część tradycyjnych wyborców odsunęła się od CDU ze względu na politykę migracyjną rządu, uważając otwarcie granic za zagrożenie. Ta cześć elektoratu wytyka szefowej CDU, że przesunęła partię zbyt mocno na lewo, kosztem tradycyjnych wartości.

Reklama

W okręgu wyborczym Pomorze Przednie z Rugią i Stralsundem, a obecnie także z Greiswaldem Merkel kandyduje od początku swojej politycznej kariery w 1990 roku. Zdobywa tam regularnie mandat bezpośredni. Cztery lata temu wygrała z wynikiem 56,2 proc.

Merkel przedstawia bilans rządów

W przemówieniu wygłoszonym przed głosowaniem Merkel przedstawiła pozytywny bilans swoich rządów. Zwróciła uwagę na dobrą sytuację finansową kraju - zrównoważony budżet i spadające bezrobocie oraz sukcesy eksportu. Szefowa rządu zaznaczyła, że o wyniku tegorocznych wyborów zdecydują kwestie związane z bezpieczeństwem wewnętrznym. W tym kontekście wskazała na pozytywne skutki umowy UE-Turcja. Dzięki temu porozumieniu liczba imigrantów znacząco spadła - powiedziała Merkel.

Merkel urodziła się w Hamburgu, ale niemal całe dzieciństwo aż do okresu studiów spędziła w Templinie, miejscowości położonej w północnej części Brandenburgii, graniczącej z Pomorzem Przednim-Meklemburgią.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy