Reklama

Merkel w ogniu krytyki. "Islam należy do Niemiec"​

Słowa kanclerz Angeli Merkel, że "islam należy do Niemiec", spotkały się z krytyką w jej własnej partii - CDU. Adwersarze Merkel zwracają uwagę, że niemiecka kultura opiera się na chrześcijaństwie i judaizmie. Szeregowi członkowie partii zwracają legitymacje.

Podczas wystąpienia w Bundestagu w czwartek Merkel przypomniała słowa byłego prezydenta Niemiec Christiana Wulffa z 2010 roku, że nie tylko chrześcijaństwo i judaizm, lecz także islam "należy do Niemiec" - jest częścią niemieckiej tożsamości.

Jak pisze w sobotę "Der Spiegel", po przemówieniu Merkel wielu deputowanych CDU demonstracyjnie nie oklaskiwało wystąpienia szefowej rządu będącej równocześnie szefową rządzącej partii chrześcijańsko-demokratycznej.

W minionych dniach partyjni koledzy nie szczędzili Merkel krytycznych komentarzy. Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU Arnold Vaatz powiedział, że nie podziela tej oceny ze względu na traktowanie przez islamskich uczonych szariatu jako integralnej części islamu.

Reklama

Deputowany bawarskiej CSU Georg Nuesslein zauważył, że wypowiedź Merkel należy uzupełnić o uwagę, że "nasza kultura wiodąca pozostaje zdominowana przez chrześcijaństwo i judaizm".

Inny parlamentarzysta CDU Wolfgang Bosbach powiedział, że "entuzjazm dla słów Merkel wśród szeregowych członków partii jest mocno ograniczony". "Nie możemy stwarzać wrażenia, że akceptujemy wszystkie nurty w islamie" - ostrzega kandydatka CDU na burmistrza Bremy Elisabeth Mitschmann.

Jak pisze "Spiegel", Merkel podczas wewnętrznego spotkania partyjnego broniła swojego stanowiska. Jak tłumaczyła, w przemówieniu w Bundestagu chodziło jej o podkreślenie, że muzułmanie są w Niemczech akceptowani, a równocześnie przypomniała im, że muszą przestrzegać prawa.

Część organizacji partyjnych CDU informuje o fali krytycznych listów i e-maili od członków partii. Znane są też przypadki zwracania legitymacji partyjnych na znak protestu przeciwko pozytywnej ocenie islamu. W Niemczech mieszka około czterech milionów muzułmanów.

Z Berlina Jacek Lepiarz

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy