Reklama

Reklama

Merkel: Nie żałuje swoich decyzji ws. współpracy energetycznej z Rosją

- Nie żałuję energetycznej polityki mojego rządu ws. kupowania dużych ilości gazu ziemnego z Rosji - powiedziała w Lizbonie była kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Z perspektywy tamtego czasu było to bardzo racjonalne i zrozumiałe działanie - stwierdziła. W jej opinii "brutalny atak Rosji spowodował punkt zwrotny", z którym obecny rząd federalny "musi sobie poradzić, i to właśnie robi".

Angela Merkel wyjaśniła, że za jej rządów Niemcy musiały zdywersyfikować swoje źródła energii, odchodząc od energetyki jądrowej i węglowej, a gaz "miał być potrzebny w okresie przejściowym".

- Z perspektywy tamtego czasu bardzo racjonalne i zrozumiałe było pozyskiwanie gazu rurociągami, w tym z Rosji, który jest tańszy niż LNG (skroplony gaz ziemny - przyp. red.) z innych krajów - powiedziała Merkel i podkreśliła, że "nawet w czasie zimnej wojny Rosja była niezawodnym dostawcą energii".

Dostawy gazu do Niemiec. "Obecny rząd musi sobie z tym radzić"

- Ten brutalny atak Rosji spowodował zmianę, punkt zwrotny. Obecny rząd oczywiście musi sobie z tym poradzić, i to właśnie robi - powiedziała Angela Merkel w Lizbonie.

Reklama

Od czasu rosyjskiej inwazji Niemcy starają się zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, a Rosja w czerwcu częściowo odcięła Niemcom jego dostawy za pośrednictwem Nord Stream 1. Całkowite wstrzymaniu dostaw przez rosyjski Gazprom nastąpiło pod koniec sierpnia.

Była kanclerz potwierdziła także, że za słuszną uważa decyzję swojego rządu z 2011 roku o wycofywaniu się Niemiec z energetyki jądrowej. Zgodnie z tym planem trzy ostatnie czynne elektrownie atomowe w kraju powinny zostać zamknięte do końca bieżącego roku.

Merkel nie chciała komentować trwającej od tygodni, burzliwej debaty w koalicyjnym rządzie Scholza na temat tego, czy i ewentualnie na jak długo niemieckie elektrownie atomowe powinny pozostać aktywne w obliczu obecnego kryzysu energetycznego.

Angela Merkel była kanclerzem przez 16 lat

Merkel stała na czele niemieckiego rządu przez 16 lat, do grudnia 2021 roku. Za jej rządów uruchomiono gazociąg Nord Stream 1, doprowadzający gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

To również jej rząd poparł budowę równoległego gazociągu Nord Stream 2, pomimo silnego sprzeciwu ze strony krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Rura nigdy nie została on uruchomiona, ponieważ obecny kanclerz Olaf Scholz wstrzymał proces jej certyfikacji na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę w lutym - przypomina Reuters.

Nagroda Gulbenkiana dla Ludzkości. Merkel jest przewodniczącą jury

Była szefowa niemieckiego rządu wypowiedziała się w Lizbonie, gdzie później ogłoszony ma zostać laureat tegorocznej Nagrody Gulbenkiana dla Ludzkości. Merkel jest przewodniczącą jury.

Nagroda Gulbenkiana dla Ludzkości (ang. Gulbenkian Prize for Humanity) jest przyznawana od 2020 r. przez fundację założoną w latach 50. w Portugalii przez ormiańskiego magnata naftowego i kolekcjonera sztuki Calouste'a Gulbenkiana w celu poprawy jakości życia ludzi poprzez sztukę, dobroczynność, naukę i edukację. 

Pierwszą laureatką nagrody została szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg za walkę z globalnym ociepleniem i degradacją środowiska. 

Reklama

Reklama

Reklama