Reklama

Reklama

Merkel nie pojedzie do Moskwy na obchody 9 maja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie pojedzie 9 maja do Moskwy na obchody zakończenia II wojny światowej - poinformował rzecznik rządu w Berlinie. Kanclerz nie ma zaproszenia na Westerplatte, ale jeśli takowe wpłynie, "życzliwie" je rozpatrzy - dodał.

Merkel nie weźmie udziału w tradycyjnej paradzie wojskowej na moskiewskim Placu Czerwonym 9 maja, za to następnego dnia w towarzystwie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla - sprecyzował Steffen Seibert, dodając, że na taką propozycję ze strony Berlina zgodził się Putin.

Wspólna pamięć o II wojnie światowej, w której Niemcy spowodowali tyle ofiar i cierpień, jest bardzo ważna dla kanclerz - zaznaczył Seibert. Jak dodał, obowiązek pielęgnowania pamięci o ofiarach pozostaje aktualny niezależnie od "dobitnej krytyki Niemiec pod adresem rosyjskiej postawy i rosyjskich działań wobec Ukrainy".

Reklama

O decyzji kanclerz zdecydowało zdaniem Seiberta przekonanie, że "należy jedno od drugiego oddzielić".

- Kanclerz chce w odpowiedni sposób, godnie, uczcić zakończenie II wojny światowej i wyzwolenie od nazizmu - wyjaśnił Seibert, dodając, że wspólne złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza umożliwi godne obchody tej rocznicy. - Ze względu na działania Rosji na Krymie i we wschodniej Ukrainie udział w defiladzie wojskowej wydaje się być jednak nieodpowiedni - podkreślił rzecznik.

Na początku lutego - po raz pierwszy od wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie - Merkel udała się do Moskwy wraz z prezydentem Francji Francois Hollande'em, aby wypracować porozumienie regulujące ten konflikt. Stosunki niemiecko-rosyjskie są napięte z powodu podsycanego przez Moskwę konfliktu na Ukrainie, w tym anektowania przez Rosję w marcu ub. roku należącego do Ukrainy Krymu.

Pytany o ewentualny udział Merkel w uroczystościach na Westerplatte 8 maja, Seibert powiedział, że kanclerz federalna nie ma jeszcze zaproszenia do Polski. Jak dodał, jeżeli takie zaproszenie nadejdzie, Merkel "życzliwie" je rozpatrzy.

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że plany szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera związane z rocznicą nie zostały jeszcze "dopięte na ostatni guzik".

Prezydent Joachim Gauck zamierza w 70. rocznicę zakończenia wojny odwiedzić jeden z radzieckich cmentarzy wojskowych w Brandenburgii.

Seibert przekazał również, że Merkel przyjmie w najbliższy poniedziałek w Berlinie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Reklama

Reklama

Reklama