Reklama

Reklama

Meksyk: Zasadzka na kartel narkotykowy. Zatrzymano ponad 150 uzbrojonych gangsterów

Konwój złożony z 28 samochodów ciężarowych i osobowych należących do kartelu narkotykowego Pueblos Unidos został zatrzymany przez meksykańskie wojsko i policję. Służby aresztowały 164 członków kartelu. Byli oni uzbrojeni m.in w 142 karabiny szturmowe i 42 pistolety.

Siły rządowe złożone z wojska, policji i żandarmerii - jak podaje oficjalny komunikat meksykańskich władz - zaskoczyły kolumnę samochodową kartelu, blokując jej drogę samochodami pancernymi.

Zbrojny kartel Pueblos Unidos, którego nazwę można tłumaczyć jako "Zjednoczone Wioski" lub "Zjednoczone Osiedla", powstał w kwietniu 2021 roku. Grupa stawia się w roli rzekomego obrońcy mieszkańców stanu Michoacan przed kartelami narkotykowymi ściągającymi haracze od rolników trudniących się uprawą awokado. 

W stanie Michoacan meksykańska Prokuratura Generalna i wywiad wojskowy wykryły aktywność wielkich meksykańskich organizacji przestępczych takich jak narkotykowy kartel Jalisco - Nowa Generacja, Familia Michoacana (Rodzina Michoakańska), Nueva Familia Michoacana (Nowa Rodzina Michoakańska), kartel pod historyczną nazwą Rycerzy Templariuszy i kilka innych.

Reklama

Odpowiedź na ataki kartelu

Sobotnia operacja meksykańskich sił policyjnych i wojska przeciwko Pueblos Unidos stanowiła niezwłoczną odpowiedź na serię aktów terroru z jej strony.

Kartel w ciągu kilkunastu godzin w piątek i w nocy z piątku na sobotę przypuścił ataki na instytucje rządowe i mieszkańców miasta Juarez w stanie Chihuahua, zabijając 11 osób i raniąc 12, a także podpalając samochody urzędników państwowych.

W dniach poprzedzających te wydarzenia do podobnych ataków ze strony mafii narkotykowych doszło także w meksykańskich stanach Jalisco i Guanajuato. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy