Reklama

Meksyk: Z restauracji porwano sześć osób, wśród nich jest syn bosa narkotykowego "El Chapo"

Syn uwięzionego barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana, Alfredo, był w grupie mężczyzn uprowadzonych z restauracji w meksykańskim kurorcie Puerto Vallarta nad Oceanem Spokojnym - poinformował we wtorek prokurator stanu Jalisco Eduardo Almaguer .

"Jesus Alfredo Guzman Salazar, wiek 29 lat, został zidentyfikowany jako jeden z uprowadzonych" - powiedział prokurator na konferencji prasowej.

Wcześniej Almaguer podejrzewał, że uprowadzono innego syna "El Chapo", 33-letniego Ivana, zwanego "El Chapito" (Mały Chapo). Przejął on kontrolę nad częścią narkobiznesu ojca po jego ponownym aresztowaniu w styczniu.

Początkowo władze informowały, że uprowadzono 10-12 osób, ale po analizie materiału z monitoringu ustalono, że porwano sześć osób. Porwania, według władz, dokonało siedmiu uzbrojonych mężczyzn.

Reklama

Wojsko i policja usiłują odnaleźć ofiary porwania i osoby, które za nim stoją. Jak poinformował prokurator, zidentyfikowanie porwanych jest trudne, ponieważ na miejscu odkryto fałszywe dokumenty niektórych z nich. Zapewnił, że uprowadzeni "nie byli turystami, ani mieszkańcami prowadzącymi legalną działalność, lecz ludźmi powiązanymi z organizacją przestępczą".

Almaguer oświadczył, że uprowadzenie jest dziełem "ugrupowania przestępczego" działającego w tej części kraju. Nie wymienił jego nazwy, ale według mediów największym takim ugrupowaniem w tym stanie jest kartel Jalisco New Generation, który szybko wyrósł na głównego rywala kartelu Sinaloa kierowanego przez "El Chapo".

"El Chapo", który trafił na czołówki mediów po spektakularnej ucieczce z więzienia w ubiegłym roku, jest obecnie przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Ciudad Juarez przy granicy z USA. MSZ Meksyku zgodziło się pod koniec maja na wydanie Guzmana wymiarowi sprawiedliwości USA, po otrzymaniu gwarancji, że nie zostanie on skazany na karę śmierci.

W 2008 roku na parkingu przed centrum handlowym w Culiacan na północnym zachodzie Meksyku zamordowany został inny syn Guzmana, Edgar.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama