Reklama

Reklama

Meksyk: Pomnik Krzysztofa Kolumba zostanie zastąpiony repliką prekolumbijskiego monumentu

W Meksyku, pomnik Krzysztofa Kolumba zostanie zastąpiony repliką rzeźby "Młoda kobieta z Amajac" wykonanej przez rdzennych mieszkańców kraju w czasach prekolumbijskich. Decyzję ogłosiła burmistrz miasta Claudia Sheinbaum dokładnie w 529. rocznicę przybycia Kolumba do Ameryki.

Znajdujący się w centrum stolicy pomnik Kolumba został zdjęty z cokołu w 2020 r. po tym, gdy aktywiści ruchu walczącego o prawa rdzennej ludności zagrozili, że go obalą.

Sheinbaum powiedziała, że zmiana pomnika będzie częścią procesu dekolonizacji jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta - Alei Reformy. Statua Kolumba ma zostać przeniesiona do parku w innej części stolicy.

Pamięci prześladowanych kobiet

Nowy monument, który zostanie ustawiony na cokole po pomniku Kolumba, będzie trzy razy większy od rzeźby genueńskiego odkrywcy, co ma przypominać o tym, że "kobiety z ludów tubylczych były najbardziej prześladowane podczas okresu kolonialnego i po nim".

Reklama

Oryginał "Młodej kobiety z Amajac" został odnaleziony w styczniu i znajduje się obecnie w stołecznym Muzeum Antropologicznym, gdzie powstaje również jego kopia. Rzeźba została najprawdopodobniej wykonana przez Indian z grupy Huasteków w czasach prekolumbijskich i przedstawia jedną z przywódczyń tej społeczności.

12 października, dzień, w którym Kolumb w 1492 r. dotarł do Ameryki, świętowany jest na świecie jako Dzień Kolumba. W Meksyku i innych państwach Ameryki Łacińskiej obchodzony jest jako Dzień Ludu (hiszp. Dia de la Raza), który przez wielu postrzegany jest jako upamiętnienie oporu rdzennych mieszkańców wobec podboju przez Europejczyków - przypomina stacja BBC


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy