Reklama

Reklama

Meksyk: Podejrzane auto przed siedzibą władz stanu. Wewnątrz 10 ciał

W Zacatecas, na placu przed siedzibą władz stanowych zaparkowano samochód, w którym policja odnalazła ciała 10 osób. Jak poinformował gubernator stanu David Monreal, wszystkie ciała miały widoczne ślady pobicia.

Samochód typu SUV, który już podczas przejazdu ulicami miasta wzbudził podejrzenia policji, pozostawiono na przystrojonym świątecznie placu w czwartek rano czasu lokalnego. Kierowca uciekł.

Stan Zacatecas jest jednym z tych regionów Meksyku, gdzie odnotowuje się najwięcej zabójstw, głównie w walkach między rywalizującymi ze sobą gangami. Według oficjalnych danych w 2021 roku odnotowano w tym stanie do 1050 zabójstw, o 260 więcej niż w 2020 roku.

Rząd walczy z gangami

Od 15 lat, kiedy ówczesny prezydent kraju Felipe Calderon rozpoczął wojnę z kartelami narkotykowymi, Meksyk zmaga się z falą przemocy i jest areną krwawych walk między siłami rządowymi a gangami, ale także między samymi grupami przestępczymi, w wyniku których od 2006 roku zginęło około 350 tysięcy osób, a około 96 tysięcy zaginęło.

Reklama

Obecny prezydent Manuel Lopez Obrador poinformował w czwartek, że w ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, liczba zabójstw spadła w Meksyku o 4 proc. do 33 tysięcy.

Niemiecka agencja dpa zwraca uwagę, że potężne meksykańskie kartele narkotykowe i inne grupy przestępcze nadal mają ścisłe powiązania ze skorumpowanymi politykami i funkcjonariuszami siłami bezpieczeństwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy