Reklama

Reklama

Meksyk: Kolejna zbiorowa mogiła. Odkryto 19 ciał

19 ciał odkryto na polu w meksykańskim stanie Jalisco – podaje AFP powołując się na informacje lokalnej prokuratury. To region, w którym bardzo często dochodzi do brutalnych aktów przemocy.

Szczątki należące do 16 mężczyzn i trzech kobiet poddano identyfikacji, która wykazała, że do zabójstwa najprawdopodobniej doszło około cztery miesiące temu.

Gwałtowny wzrost liczby morderstw w ostatnich latach w Meksyku związany jest z działalnością potężnych krajowych karteli narkotykowych.

Pierwsze ludzkie szczątki znaleziono w poniedziałek w Lagos de Moreno, części stanu Jalisco w pobliżu granicy z Guanajuato.

Po przeprowadzeniu rewizji miejsca śledczy nie byli jednak w stanie stwierdzić, czy szczątki należały do lokalnych mieszkańców, czy jednak zostały przetransportowane z innych miejsc.

Reklama

W ubiegłym tygodniu, w nieoznaczonym grobie w okolicy Guadalajary, stolicy stanu, znaleziono z kolei 16 ciał.

Fala przemocy w Meksyku

Potężna fala przemocy przetacza się przez Meksyk od 2006 roku, kiedy rząd wysłał armię do walki z potężnymi kartelami narkotykowymi. Od tego momentu doszło już do około 200 tysięcy morderstw.

Tylko w ubiegłym roku zarejestrowano 28 702 zabójstw. Masowe groby są regularnie odkrywane i często zawierają dziesiątki lub nawet setki niezidentyfikowanych ciał. Według danych Krajowej Komisji Praw Człowieka od 2007 roku znaleziono prawie 4000 takich zwłok.

Przemoc w Guadalajara jeszcze gwałtowniej wzrosła od marca 2017 r., gdy w sercu brutalnego kartelu - Jalisco New Generation - wybuchła walka o władzę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy