Reklama

Reklama

Media: USA wyślą lotniskowiec, jeśli Korea Północna wykona próbę nuklearną

Agencja Kyodo poinformowała, że Stany Zjednoczone planują wysłanie lotniskowca na Morze Japońskie oraz planują przygotowanie dodatkowych sankcji na Koreę Północną, w razie, gdyby Pjongjang przeprowadził próbę broni jądrowej. Agencja powołuje się na anonimowe źródła.

Reżim w Pjongjangu wystrzelił w tym roku rekordową liczbę rakiet balistycznych i narastają obawy, że szykuje się do przeprowadzenia swojej siódmej próby nuklearnej, pierwszej od września 2017 roku. Pojawiają się spekulacje, że może do tego dojść w okresie wyborów parlamentarnych w USA.

Jeśli Pjongjang przeprowadzi test jądrowy, USA najprawdopodobniej zgłoszą projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z nowymi sankcjami przeciwko Korei Północnej. Według źródeł Kyodo byłyby one wymierzone w eksport ropy naftowej i przetworzonych produktów naftowych do tego kraju oraz w północnokoreańską grupę hakerską Lazarus.

Reklama

Korea Północna. Próby nuklearne. Będą sankcje?

USA, Japonia i Korea Południowa rozważają również ogłoszenie nowych jednostronnych sankcji na Koreę Północną, jako że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ może zostać zablokowana przez Chiny i Rosję, które mają tam prawo weta - zaznacza Kyodo.

Według niej trwają przygotowania do spotkań przywódców USA, Japonii i Korei Południowej w kuluarach międzynarodowych szczytów w Azji Południowo-Wschodniej w listopadzie. Kwestia odpowiedzi na narastające prowokacje Pjongjangu będzie najprawdopodobniej jednym z tematów dyskusji.

Prezydent USA Joe Biden wybiera się w tym tygodniu do Kambodży, gdzie spotka się z przywódcami państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz Azji Wschodniej. W przyszłym tygodniu na indonezyjskiej wyspie Bali weźmie udział w szczycie liderów państw grupy G20.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy