Reklama

Reklama

Media: USA chcą sprzedać broń Tajwanowi

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden planuje sprzedać Tajwanowi broń - wynika z anonimowych źródeł "Politico". Potrzebna jest jednak zgoda Kongresu na zatwierdzenie transakcji, która ma wynieść ponad miliard dolarów. W ostatnim czasie wsparcie USA dla Tajwanu wzrasta, co powoduje niezadowolenie w Chinach.

Administracja Bidena planuje zwrócić się do Kongresu o zatwierdzenie szacowanej na 1,1 miliarda dolarów sprzedaży broni dla Tajwanu, w tym 60 pocisków przeciwokrętowych i 100 pocisków powietrze-powietrze, podało "Politico", powołując się na źródła, i zwracając uwagę na zwiększone napięcia między USA i Chinami.

 

Poparcie USA dla Tajwanu

 

W piątek 26 sierpnia odbyło się spotkanie amerykańskiej senator Marshy Blackburn z Tsai Ing-wen, prezydent Tajwanu. Jak stwierdziła Tsai, "podróż senator Blackburn na Tajwan jest konkretnym przejawem silnego poparcia ze strony Kongresu USA". Dodała również, że liczy na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. 

Reklama

To kolejna wizyta amerykańskich oficjeli na Tajwanie. Na początku sierpnia z wizytą przyleciała szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Po jej wizycie Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe nieopodal wyspy. Władze twierdzą, że amerykański rząd próbuje ingerować w sprawy Chin. 

W niedzielę agencja Reutera przekazała, że dwa okręty wojenne Stanów Zjednoczonych przeprawiały się przez Cieśninę Tajwańską, co nie wzbudziło zadowolenia władz Pekinu. Operacja była pod stałą obserwacją Chin. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy