Reklama

Reklama

Media: Ukraińscy uchodźcy spotykają się w Niemczech z nienawiścią

Ukraińscy uchodźcy wojenni spotykają się czasem na demonstracjach z otwartą nienawiścią. Podpalenie schroniska dla uchodźców nie jest więc zaskoczeniem. Graffiti ze swastyką przed atakiem wskazują na przestępstwo z nienawiści motywowanej prawicowym ekstremizmem - pisze w komentarzu gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Nienawiść, z jaką spotykają się ukraińscy uchodźcy na demonstracjach we wschodnich Niemczech, "można było zobaczyć i usłyszeć na nagraniu sprzed kilku dni. Podczas wiecu w Lipsku przeciwko sankcjom rządu niemieckiego wobec Rosji, ukraińscy kontrdemonstranci byli obrażani i nękani przez niemieckich uczestników. Jak na ironię, przyjęli oni rosyjską propagandę 'nazistów', którzy teraz 'żyją w Niemczech na nasz koszt"- pisze dziennik.

To, że w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, "po raz pierwszy od czasu inwazji wojsk Putina na sąsiedni kraj, najwyraźniej dokonano podpalenia schroniska z ukraińskimi uchodźcami, nie może już naprawdę dziwić. Graffiti ze swastyką przed atakiem wskazują na zbrodnię nienawiści motywowaną prawicowym ekstremizmem" - zauważa FAZ.

Reklama

Grupa ekstremistyczna "Freie Sachsen" przeciwko Ukraińcom

Dziennik zwraca uwagę, że "obrazy płonącego domu przywołują wspomnienia morderczych podpaleń rodzin tureckich imigrantów w Moelln i Solingen oraz przypominających pogromy zamieszek w Rostocku-Lichtenhagen w latach 90. Na czele radykalizacji w części ludności wschodnioniemieckiej przeciwko poparciu dla Ukrainy stoi prawicowa grupa ekstremistyczna 'Freie Sachsen".

Premier Saksonii Michael Kretschmer "doświadczył ich działalności. Na wiecu w Grimma polityk CDU, który uparcie promuje negocjacje z moskiewskim reżimem jako drogę do pokoju, jednoznacznie potępił rosyjską wojnę napastniczą jako 'ogromną niesprawiedliwość' - wśród okrzyków wściekłości ze strony skrajnie prawicowych fanów Putina" - przypomina gazeta.

"Czołowi politycy muszą w sposób bardziej ofensywny stawić czoła odwróceniu (ról) sprawca-ofiara, perfidnie realizowanemu przez Rosję również w Niemczech. Muszą powstrzymać się od używania takich terminów jak 'turystyka socjalna' w odniesieniu do uchodźców z ogarniętej wojną i terrorem Ukrainy" - konkluduje FAZ. 

Reklama

Reklama

Reklama