Reklama

Reklama

Media: Rozmowa prezydentów USA i Ukrainy nie poszła dobrze

Czwartkowa rozmowa telefoniczna prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem USA Joe Bidenem "nie poszła dobrze" - podaje CNN za anonimowym ukraińskim urzędnikiem. Biały Dom zakwestionował tę informację.

Nieporozumienia miały dotyczyć oceny ryzyka możliwości rosyjskiego ataku. Administracja amerykańska uznała, że informacje o rozbieżnościach to anonimowy fake news.

Biden: Realne zagrożenie atakiem jeszcze w lutym

 

W rozmowie prezydent Biden miał przekazać prezydentowi Ukrainy, że istnieje realne zagrożenie atakiem sił rosyjskich "jeszcze w lutym", gdy panują mrozy. Natomiast w ocenie Zełenskiego zagrożenie atakiem "pozostaje niebezpieczną perspektywą, ale jednak niejednoznaczną perspektywą" i nie ma pewności, czy w ogóle do niego dojdzie.

Emily Horne, rzeczniczka Krajowej Rady Bezpieczeństwa stwierdziła w rozmowie z CNN, że "anonimowe źródła rozpowszechniają nieprawdziwe przecieki".

Reklama

Biały Dom przekonuje, że rozmowa prezydentów była "długa i szczera". Jej wcześniejsze oceny w mediach zarówno po stronie amerykańskiej, jak i ukraińskiej były pozytywne.

Stany Zjednoczone są gotowe do zdecydowanej reakcji

"Prezydent Joe Biden potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych - wraz z ich sojusznikami i partnerami - do zdecydowanej reakcji w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Podkreślił również zaangażowanie USA w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - napisano w oświadczeniu wydanym po rozmowie prezydentów przez Biały Dom.

W trakcie rozmowy Biden podkreślił, że USA są gotowe udzielić pomocy gospodarczej Ukrainie. Trwają prace nad przygotowaniem dodatkowych instrumentów ekonomicznych.

Prezydent Zełenski napisał na Twitterze: "Odbyłem długą rozmowę telefoniczną z Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Omówiliśmy najnowsze wysiłki dyplomatyczne na rzecz deeskalacji i uzgodniliśmy wspólne działania na przyszłość. (...) Podziękowałem prezydentowi JoeBidenowi za udzielaną obecnie pomoc wojskową. Możliwości wsparcia finansowego dla Ukrainy również były dyskutowane". 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy