Reklama

Reklama

​Media: Rosja i Ukraina rozpoczęły procedurę wymiany więźniów

Rozpoczęła się procedura wymiany pomiędzy Rosją i Ukrainą osób przetrzymywanych przez oba kraje - podała w sobotę rosyjska agencja TASS, powołując się na adwokata jednego z marynarzy Ukrainy aresztowanych w Rosji, Nikołaja Połozowa. Wcześniej media poinformowały o dwóch autobusach, które wyjechały z Lefortowa. Analogiczne autobusy - jak relacjonują media - stoją na lotnisku w Wnukowo. Więźniowie zostaną przetransportowani przygotowanymi przez oba państwa specjalnymi samolotami, które wylądowały już na lotniskach na Ukrainie i w Rosji.

"Marynarze ukraińscy zostali przewiezieni z aresztu śledczego Lefortowo na lotnisko Wnukowo, dlatego można powiedzieć, że wymiana się rozpoczęła" - powiedział adwokat.

Rosyjski adwokat Paweł Czykow powiedział w sobotę, że wśród więźniów przeznaczonych do wymiany pomiędzy Ukrainą i Rosją zapewne znajduje się reżyser filmowy Ołeh Sencow. Wymienił też nazwiska innych skazanych w Rosji obywateli Ukrainy.

"Razem z Sencowem są oni teraz prawdopodobnie na drodze do uwolnienia" - powiedział Czykow. Jest on szefem organizacji obrony praw człowieka Agora, której adwokaci bronili Sencowa.

Reklama

Adwokat broniący Rosjan skazanych na Ukrainie, Walentin Rybin, powiedział w sobotę, że do punktu zbiórki osób, których wymiana jest planowana, nie przywieziono obywatela Rosji Rusłana Gadżijewa.

Ukraiński samolot, który w sobotę rano widziano na moskiewskim lotnisku Wnukowo, w terminale rządowym, już wylądował na kijowskim lotnisku Boryspol - podała rosyjska telewizja Rossija24. Dodała, że w kijowskim porcie lotniczym "przygotowuje się do odlotu rejs z Rosjanami".

Z kolei agencja TASS podaje, że grupa obywateli Ukrainy objętych wymianą więźniów czeka na Wnukowie.

Wcześniej rano dwa duże autobusy turystyczne eskortowane przez policję i funkcjonariuszy służb specjalnych przejechały z dużą prędkością przez centrum Moskwy i wjechały na teren terminalu rządowego - podało radio Echo Moskwy.

Również w Kijowie wylądował rosyjski samolot, który zabierze obywateli Rosji w ramach wymiany z Ukrainą osób przetrzymywanych przez oba kraje - podała w sobotę agencja TASS powołując się na źródło. Chodzi o samolot specjalny, używany przez struktury państwowe Rosji.

Media w Rosji prognozowały wcześniej, że każda ze stron przekaże stronie przeciwnej 35 więźniów.

Z Moskwy Anna Wróbel

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy