Reklama

Media: Nie żyje szef MSZ Białorusi

Jak podają media, nie żyje Uładzimir Makiej - szef MSZ Białorusi. Informację w rozmowie z agencją BiełTA potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi. W jednej z wypowiedzi wskazał on, że "jeszcze wczoraj Makiej omawiał robocze plany na tydzień", a jego śmierci nic nie zapowiadało.

Informacja o śmierci Uładzimira Makieja pojawiła się w sobotę 26 listopada po południu. 

Białoruś. Media: Szef MSZ nie żyje

O nagłym odejściu ministra spraw zagranicznych Białorusi poinformowała państwowa agencja informacyjna BiełTA. Jako źródło tej informacji podano rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi wskazał on, że "jeszcze wczoraj Makiej omawiał robocze plany na tydzień", a jego śmierci nic nie zapowiadało.

Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat tej sprawy.

MSZ wspomniał, że w piątek Makiej odbył spotkanie z nuncjuszem apostolskim na Białorusi abp. Ante Joziciem. W minionym tygodniu szef dyplomacji przebywał z wizytą w Armenii, gdzie odbywała się sesja poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Reklama

Pierwsze reakcje i wyrazy współczucia, na razie nieoficjalnie, popłynęły z Rosji - od rzeczniczki MSZ i Dumy Państwowej. Według mediów rosyjskich na niedzielę i poniedziałek planowana była wizyta w Mińsku rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa.

Czytaj też: Andrzej Myc nie żyje. Miał 69 lat

Uładzimir Makiej nie żyje. Szef MSZ Białorusi miał 64 lata

Jak czytamy, Uładzimir Makiej urodził się 5 sierpnia 1958 roku w obwodzie grodzieńskim. 

Były szef MSZ Bialorusi ukończył Miński Państwowy Pedagogiczny Instytut Języków Obcych. Służył też w Armii Radzieckiej, a w latach 1992-1993 był słuchaczem akademii dyplomatycznej austriackiego MSZ. 

Pierwsze stanowiska związane z dyplomacją zaczął pełnić w 1993 roku. W latach 1996-1999 był przedstawicielem Białorusi przy Radzie Europy i jednocześnie radcą ambasady w Paryżu. 

Z biografii polityka dowiadujemy się, że wiosną 2000 roku został mianowany pomocnikiem prezydenta Białorusi, a 15 sierpnia 2008 roku - kierownikiem administracji prezydenckiej. Z dniem 20 sierpnia 2012 roku został odwołany z tego stanowiska i mianowany ministrem spraw zagranicznych.

W związku z działaniami reżimu Łukaszenki był jedną z osób, które objęte zostały zakazem wjazdu na teren unii Europejskiej.

Uładzimir Makiej miał 64 lata.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy