Reklama

Media: Nie żyje krytyk Kadyrowa. Został zamordowany w Szwecji

Nie żyje Muhammad Abdurakhmanow, jeden z czołowych krytyków prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Pogłoski o śmierci mieszkającego w Szwecji blogera pojawiły się kilka dni temu. Informację podał kanał telegramowy 1ADAT powołując się na "informatorów z Europy i Czeczenii".

"Znany krytyk czeczeńskich władz bloger Tumso Abdurakhmanow zginął w Szwecji" - poinformował czeczeński opozycyjny kanał telegramowy 1ADAT. Radio Swoboda podało z kolei, że osoby z bliskiego otoczenia Abdurakhmanowa twierdzą, że został zastrzelony "przez grupę ludzi" w nocy z 1 na 2 grudnia. Doniesienia potwierdziła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Szwedzkie organy ścigania nie wydały żadnego komunikatu.

To samo źródło przekazało, że brat Abdurakhmanowa, działacz na rzecz praw człowieka Muhammad, był przetrzymywany przez służby specjalne. 

Reklama

Bliscy Tumso stracili z nim kontakt na początku grudnia. Swój ostatni wpis na Telegramie opublikował 30 listopada. Od samego początku pojawiały się informację, że mógł zostać zabity. 

Polowanie na braci Abdurakhmanow

Tumso Abdurakhmanow w 2015 roku opuścił Rosję po konflikcie z krewnymi czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa. W Szwecji otrzymał status uchodźcy politycznego. 

W Czeczenii Abdurakhmanow był oskarżany o związki z Państwem Islamskim

Już przed rokiem i dwoma laty były przeprowadzane zamachy na życie Tumso i Muhammada, a w grudniu 2021 roku bloger informował, że w Czeczenii porwano dziewięciu jego krewnych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy