Reklama

Media: Kim Dzong Un przyjedzie do Rosji

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przyjedzie do Rosji na przełomie października i listopada; jako miejsca wizyty rozpatrywane są Moskwa i Władywostok - podał we wtorek dziennik "Izwiestija", powołując się na źródła dyplomatyczne w Seulu.

Jedno z tych źródeł przekazało, że "spotkanie odbędzie się pod koniec października lub na początku listopada, ale przed wyborami do Kongresu USA, które wyznaczone są na 6 listopada".

Przedstawiciele MSZ Rosji ani też dyplomaci rosyjscy w Pjongjangu nie skomentowali tych doniesień.

Jako pierwsza wizytę Kim Dzong Una w Rosji zapowiedziała szefowa wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji, Walentina Matwijenko. We wrześniu podczas oficjalnej wizyty w Korei Północnej przekazała ona zaproszenie, które Kim Dzong Un przyjął.

Reklama

W zeszłym tygodniu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że dokładny czas i miejsce wizyty są ustalane. Pieskow wypowiadał się na ten temat po wizycie w Korei Północnej amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który rozmawiał w Pjongjangu o przygotowaniach do drugiego szczytu Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa.

Na pierwszym i jedynym jak dotąd szczycie przywódców USA i Korei Północnej, który odbył się 12 czerwca w Singapurze, Kim zadeklarował skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" w zamian za złożoną przez Trumpa obietnicę udzielenia Korei Północnej gwarancji bezpieczeństwa. Od tamtej pory obie strony prowadzą negocjacje, które nie przyniosły dotąd porozumienia w sprawie harmonogramu denuklearyzacji.

Z Moskwy Anna Wróbel

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy