Reklama

Media: Finlandia może wstąpić do NATO bez Szwecji. Ma z Ankarą porozumienie

Jak ustaliły media, Finlandia może wstąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego bez Szwecji. Wydarzy się tak, gdy Węgrzy lub Turcy nie zgodzą się na akcesję tego kraju. W ciągu ostatniego tygodnia dyskutowali o tym liderzy partii i szefowie rządów obu sąsiadujących ze sobą krajów.

Taka sytuacja miałaby miejsce, gdyby wiosną Turcja i Węgry ratyfikowały członkostwo Finlandii, ale jedno z tych dwóch państw nie ratyfikowało członkostwa Szwecji w NATO - przekazał portal Iltalehdelle powołując się na źródło w fińskim rządzie.

- Warto uznać fakty. Jesteśmy granicznym sąsiadem Rosji. Pozycja geopolityczna Szwecji jest zupełnie inna niż nasza - przekazał jeden z fińskich polityków.

Jak podał portal, negocjatorzy z Finlandii osiągnęli porozumienie z Turkami jeszcze przed świętami. Ankara wskazała, że nie ma problemu z przyjęciem Finlandii do Sojuszu.

Reklama

Wynika to także z dobrej współpracy między tymi krajami. Fińska Policja Bezpieczeństwa współdziała z tureckim wywiadem w walce z terroryzmem. Helsinki udzieliły również licencji na wywóz broni do Turcji.

Sztokholm ma więcej problemów w negocjacjach z Ankarą

Szwecja wciąż jeszcze nie zakończyła negocjacji z Turcją. Obecnie są one wstrzymane w wyniku zaognionych stosunków między oboma krajami.

- Rozumiem frustrację i doceniam pragnienie Finlandii, by wstąpić do NATO - powiedział premier Szwecji Ulf Kristersson.

Oficjalnie Helsinki nie mówią o tym, że mogłyby wstąpić do Sojuszu bez Szwecji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef ONZ bije na alarm. "Grozi nam wojna na szeroką skalę"

Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström odwiedzi we wtorek Finlandię, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto. Podczas wcześniejszej wizyty mówił, że współpraca z Turkami powinna być z punktu widzenia Sztokholmu wzajemna.

Podkreślił w szczególności, że przestępcy, którzy uciekli ze Szwecji do Turcji powinni zostać wydani.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy