Reklama

Media: Atak na fabrykę dronów w Iranie

Zakład wojskowy w Isfahanie był w sobotę wieczorem celem ataku dronów - przekazały irańskie media, powołując się na ministerstwo obrony w Teheranie. Według medialnych doniesień w fabryce produkowane są drony Shahed, wykorzystywane przez Rosjan do ataków na infrastrukturę krytyczną i obiekty cywilne w Ukrainie.

"Jeden z dronów został strącony przez obronę przeciwlotniczą, a dwa pozostałe wpadły w pułapki obronne i eksplodowały. Na szczęście ten nieudany atak nie spowodował ofiar śmiertelnych, jest tylko niewielkie uszkodzenia dachu warsztatu" - poinformowało ministerstwo w oświadczeniu przekazanym przez państwową agencję prasową IRNA.

Irańskie agencje wcześniej informowały o głośnym wybuchu i opublikowały wideo pokazujące błysk światła w zakładzie, o którym mówi się, że jest to fabryka amunicji. Isfahan jest trzecim do co wielkości miastem Iranu.  

Reklama

Portal Ukraińska Prawda powołując się na Instytut Royal United Services (RUSI) podał ,że w pobliżu Isfahanu znajduje się irańskie przedsiębiorstwo, w którym produkowane są drony Shahed. 

Według lokalnych mediów również w rafinerii ropy naftowej w dzielnicy przemysłowej Salimi w mieście Azarshahr wybuchł pożar. Nie potwierdzono, by zdarzenia były ze sobą powiązane. 

Iran: Eksplozje i pożary wokół obiektów wojskowych

W lipcu ub.r. władze Iranu poinformowały, że aresztowana została grupa sabotażowa złożona z kurdyjskich bojowników pracujących dla Izraela, którzy planowali wysadzić w powietrze "wrażliwy" ośrodek przemysłu obronnego w Isfahanie.

Iran ma kilka ośrodków badań jądrowych w tym regionie, w tym zakład konwersji uranu.

W ciągu ostatnich kilku lat wokół irańskich obiektów wojskowych, nuklearnych i przemysłowych doszło do wielu eksplozji i pożarów. Wybuchy czasami budziły niepokój w związku z napięciami związanymi z programem nuklearnym Iranu, wobec którego podjęcie działań wojskowych niejednokrotnie zapowiadał Izrael.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Iran | drony

Reklama

Reklama

Reklama