Reklama

Media: 12-latek pierwszą śmiertelną ofiarą ptasiej grypy w Indiach

Nie żyje 12-letni chłopiec z Delhi zakażony wirusem grypy typu H5N1. To pierwszy przypadek śmierci człowieka z powodu ptasiej grypy w Indiach - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na przedstawiciela stołecznego All India Institute of Medical Sciences.

Lokalne media, w tym dziennik "Hindustan Times", poinformowały, że był to prawdopodobnie pierwszy przypadek grypy typu H5N1 wśród ludzi w Indiach i pierwsza śmierć człowieka z powodu tego patogenu w tym kraju.

Ptasia grypa jest chorobą występującą głównie u kurcząt i indyków. Chociaż człowiekowi niełatwo zakazić się wirusem H5N1, konsekwencje dla zdrowia publicznego mogą być bardzo poważne, jeśli będzie mógł być on przenoszony z człowieka na człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenie u ludzi może spowodować ciężką chorobę i wiąże się z wysoką śmiertelnością.

Reklama

Wynik testu pozytywny

Chłopiec miał wykonane testy na obecność wirusa COVID-19 i ptasiej grypy, gdy był w trakcie leczenia - powiedział anonimowo przedstawiciel szpitala. Test na koronawirusa był negatywny, ale test na wirusa ptasiej grypy okazał się pozytywny.

Na początku roku tysiące dzikich ptaków znaleziono martwych, a dziesiątki tysięcy sztuk drobiu wybito po przejściu fali zakażeń wirusem ptasiej grypy w kilku indyjskich stanach. Kilka z tych zakażeń pochodziło od innego szczepu, H5N8, chociaż Indie są uważane za endemiczne dla wirusa H5N1 wśród drobiu. 


PAP
Dowiedz się więcej na temat: ptasia grypa | H5N1 | Indie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy