Reklama

Reklama

Medal rosyjskiego laureata Nagrody Nobla na aukcji. Ma pomóc dzieciom w Ukrainie

Rosyjski dziennikarz i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow przekazał swój pamiątkowy medal na aukcję. Redaktor naczelny rosyjskiego niezależnego wydawnictwa "Nowaja Gazieta" postanowił przekazać zebrane w ten sposób pieniądze organizacji UNICEF, która przeznaczy je na pomoc dzieciom w Ukrainie - donosi Radio Swoboda.

Medal jest licytowany na platformie internetowej domu aukcyjnego Heritage Auctions. Obecnie nabywcy oferują za tę nagrodę 260 tys. dolarów, natomiast finalna aukcja ma odbyć się 20 czerwca w Nowym Jorku.

Decyzja o przeznaczeniu medalu poparta przez redakcję "Nowej Gaziety"

Wcześniej, 22 marca, Muratow ogłosił, że sprzeda swoje pamiątkowe odznaczenie, a zysk z tej transakcji przeznaczy na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Decyzja noblisty uzyskała poparcie zespołu redakcyjnego "Nowej Gaziety".

W 2021 roku Muratow został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za działalność dziennikarską.

Zawieszenie działalności "Nowej Gaziety" 

Pod koniec marca, ponad miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, "Nowaja Gazieta" otrzymała ostrzeżenia od państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru, a następnie zawiesiła działalność w wersji papierowej oraz w internecie do czasu zakończenia "rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie" (propagandowe określenie agresji na sąsiedni kraj - red.). Kilka tygodni wcześniej redakcja "Nowej Gaziety" usunęła materiały dotyczące wojny w związku z wprowadzonym w Rosji restrykcyjnym prawem medialnym. 

Reklama

Podawanie prawdziwych informacji o przebiegu konfliktu jest zagrożone w tym państwie karą nawet kilkunastu lat pozbawienia wolności.

6 kwietnia w stolicy Łotwy - Rydze, zainaugurowano działalność zagranicznego wydawnictwa "Nowej Gaziety", ukazującego się pod nazwą "Nowaja Gazieta Europa".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy