Reklama

Meczet Al-Nuri w Mosulu wysadzony

Bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze meczet Al-Nuri w Mosulu - informują irackie źródła wojskowe. Właśnie tam przywódca ISIS Abu Bakr al-Bagdadi w 2014 roku ogłosił powstanie kalifatu na opanowanych przez dżihadystów terenach Iraku i Syrii.

Generał Abdul Amir Raszid Jarallah poinformował, że terroryści tak zwanego Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze historyczny meczet, gdy siły irackiej armii rządowej podeszły na odległość 50 metrów do murów świątyni.

"Popełnili kolejną historyczną zbrodnię" - powiedział dowodzący operacją irackiej armii.

Wojska rządowe wypierają dżihadstów z ich ostatnich pozycji na Starym Mieście w Mosulu. Ofensywa, mająca na celu odbicie miasta z rąk ekstremistów, trwa od połowy października ubiegłego roku. 

Agencja Reutera dotarła do przedstawiciela irackich władz, który anonimowo powiedział, że liczy na odbicie Mosulu z rąk Państwa Islamskiego do muzułmańskiego święta zakończenia miesiąca postu - ramadanu, które w tym roku przypada w najbliższą niedzielę wieczorem.

Reklama

Państwo Islamskie o zniszczenie zabytkowego meczetu z charakterystycznym pochylonym minaretem oskarża z kolei lotnictwo amerykańskie.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy