Reklama

May, Trump, Macron nieobecni w Davos

Ponad 3 tysiące osób weźmie udział w rozpoczynającym się w Szwajcarii najważniejszym na świecie spotkaniu polityków i biznesmenów. W Davos w Alpach zaczyna się dzisiaj Światowe Forum Ekonomiczne. Mimo ogromnego prestiżu, jakim cieszy się doroczne spotkanie, w tym roku wielu najważniejszych światowych polityków nie przyjedzie do Davos.

Wśród gości w Davos są zarówno politycy, przedstawiciele świata biznesu, analitycy, dziennikarze jak i młodzi liderzy. Co roku szwajcarski kurort jest miejscem rozmów o wielkich interesach i światowej polityce. W tym roku jednak do Davos nie przyleci francuski prezydent Emmanuel Macron, który zajęty jest przetaczającymi się przez Francję protestami "żółtych kamizelek".

Ze względu na rozmowy w sprawie Brexitu w Davos zabraknie też brytyjskiej premier Theresy May. Zawieszenie prac rządu i konflikt z Demokratami jest z kolei powodem nieobecności amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. "Doskonale rozumiemy, że prezydent Trump musi pozostać w Waszyngtonie, ale cieszymy się, że Stany Zjednoczone będą reprezentowane przez kluczowych ministrów" - podkreśla jeden z organizatorów forum Borge Brende.

Reklama

Z Waszyngtonu do Davos przylecą m.in. sekretarz skarbu Steve Mnuchin oraz doradca prezydenta Jarred Kushner. W Szwajcarii pojawią się niemiecka kanclerz Angela Merkel, japoński premier Shinzo Abe oraz po raz pierwszy nowy, populistyczny prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Polskę w Davos reprezentuje prezydent Andrzej Duda, a na liście gości jest także premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele kilku polskich firm finansowych.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy