Reklama

Reklama

Masywna część lodowca runęła w przepaść. Turysta uchwycił to na nagraniu

W parku narodowym Queulat w Chile doszło do oderwania się części gigantycznego lodowca. Turysta nagrał ten moment i podzielił się obrazem w sieci.

Ogromna masa lodowa odrywa się i spada w przepaść. Nad masywem zaczynają się unosić kłęby białego pyłu. Widać to doskonale na nagraniu, które uchwycił turysta przemierzający park narodowy Queulat w Chile.

Świadkowie zdarzenia zszokowani ogromem zjawiska

Na nagraniu słyszymy również krzyki świadków tego wydarzenia. Choć zjawisko na pewno wywołało pomieszanie zachwytu i strach u turystów, to skłania również naukowców do coraz większych obaw o naszą planetę. Oderwanie się pokrywy lodowej nie wróży niczego dobrego, a w ostatnim czasie zdarza się niestety coraz częściej z uwagi na stale ocieplający się klimat.

Reklama

Eksperci biją na alarm

Jak podaje Reuters, a także zagraniczne media, które odnotowały przypadek oderwania się części lodowca, zdarzenie poprzedziły pogodowe anomalie w rejonie chilijskiej Patagonii. Ekspert cytowany przez "The Economic Times" mówi o "atmosferycznej rzece", która przetoczyła się przez Patagonię.

Wskazuje przy tym ,ze ilekroć masy ciepłego powietrza zderzają się z topografią specyficznego terenu - powodują ulewne deszcze. Oliwy do ognia dodaje również emisja gazów cieplarnianych, co od lat uważane jest przez ekspertów za jeden z kluczowych powodów zmian klimatycznych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy