Reklama

Mariusz Błaszczak: Oczekujemy większej obecności wojsk USA w Polsce

Rozmowy o zakupie systemu obrony antyrakietowej Patriot "znajdują się na dobrej drodze" - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu w Waszyngtonie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA gen. Herbertem Raymondem McMasterem.

Minister Błaszczak, który przyleciał do Waszyngtonu bezpośrednio po rozmowach w poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli, poinformował, że w przyszłym tygodniu przyjedzie do Waszyngtonu kolejna polska delegacja w celu prowadzenia dalszych negocjacji w sprawie zakupu tego systemu. 

O 7 mld zł za dużo

W listopadzie ub. roku amerykańskie władze zaoferowały Polsce sprzedaż systemu antyrakietowego Patriot za 10,5 mld dolarów (ponad 37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową. Minister Błaszczak nie podał konkretnego terminu, w którym spodziewa się zakończenia negocjacji.

Reklama

Głównym tematem rozmów nowego polskiego ministra obrony narodowej z gen. H.R. McMasterem była realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, w tym zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce.

"Złożyłem deklarację, zgodnie z tym co postanowiliśmy w ramach rządu, że oczekujemy liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce" - powiedział szef MON podczas rozmowy z grupą korespondentów polskich mediów po zakończeniu spotkania z gen. H.R. McMasterem w Białym Domu.

Gwarant bezpieczeństwa

"Gwarantujemy, że ta obecność będzie dobra dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całej części Europy, myślę tu o Europie Środkowo-Wschodniej" - dodał szef MON.

Wizyta w Waszyngtonie, po poniedziałkowych spotkaniach w Brukseli, była drugą wizytą zagraniczną szefa MON Mariusza Błaszczaka od momentu objęcia przez niego tego urzędu.

Bezpośrednio po rozmowach z generałem McMasterem, minister Błaszczak udał się w drogę powrotną do kraju.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy