Reklama

Reklama

Malta: Złapano go z 0,02g marihuany. Na ostateczny wyrok czekał 20 lat

Maltański wymiar sprawiedliwości przez 20 lat rozpatrywał sprawę mężczyzny oskarżonego o posiadanie narkotyków. Za śladową ilość 0,02g marihuany groziło mu do pół roku więzienia. Ostateczny wyrok usłyszał jako 63-latek.

Sprawę na początku sierpnia nagłośniła maltańska organizacja Releaf lobbująca za legalizacją "miękkich" narkotyków.

Oskarżonym był mieszkaniec miasteczka Rabat, którego przyłapano na hodowli jednego krzaka konopi 17 kwietnia 2001 r. Mężczyzna od razu przyznał się do zarzucanego mu czynu. Pierwszy wyrok przed sądem I instancji zapadł jednak 7 lat później, w 2009 r. Oskarżony został skazany na karę sześciu miesięcy więzienia i zapłatę równowartości 466 euro kosztów sądowych.

Rozpatrzenie wniesionej apelacji zajęło kolejne 11 lat. Ostatecznie, w 2021 r., sędzia uznała, że mężczyzna nie musi odbywać kary więzienia. Utrzymano jednak decyzję o pokryciu kosztów sądowych przez 63-latka.

Reklama

"Drakońskie podejście"

"Dlaczego cały czas gramy w niebezpieczne i kosztowne gry z udziałem niewinnych ludzi? Kiedy przestanie obowiązywać okropne i drakońskie podejście do konsumpcji, uprawy i dzielenia się konopiami" - przekazała organizacja ReLeaf w oświadczeniu.

Lobbyści wskazywali, że według przedstawicieli maltańskiego Caritasu i fundacji OASI, nikt nigdy nie został wtrącony do więzienia "za jointa". "Jednak służby wygodnie w wielu podobnych przypadkach przeciągają sprawy latami, okradając obywateli z ich podstawowych potrzeb: sprawiedliwości i  wolności" - dodawała organizacja.

Zwrócono również uwagę, że w czasie trwania sprawy przepisy na Malcie uległy znacznej liberalizacji. Portal Lovin Malta przypomina, że w 2015 r. nastąpiła dekryminalizacja marihuany, a w 2021 r. rząd zaproponował legalizację uprawy do czterech krzaków konopi na osobę.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy