Reklama

Reklama

Mali: Zamach na bazę wojskową. Nie żyje francuski żołnierz

Francuski żołnierz zginął w ataku terrorystycznym na bazę wojskową w mieście Gao położonym we wschodnim Mali. O tragedii poinformowało biuro prasowe prezydenta Francji. W komunikacie zapewniono "o solidarności z rodziną i determinacji Francji w walce z terroryzmem w regionie".

Do ataku doszło w sobotę wieczorem - pisze AFP. Baza wojskowa, w której oprócz żołnierzy z Francji stacjonują również wojskowi z grupy G5 Sahel - Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii oraz Nigru, a także doradcy wojskowi z Wielkiej Brytanii, Kanady i Estonii, została ostrzelana z moździerzy.

Brygadier Alexandre Martin jest 53. francuskim wojskowym, który stracił życie w prowadzonej od 2013 r. przez Francję operacji wojskowej w Mali. Walka z grupą Nusrat al-Islam i strukturami Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu nosi nazwę Barhane - od wydmy sierpowatej Barchan w Sahelu.

Reklama

Prezydent złożył kondolencje rodzinie

W niedzielnym komunikacie Pałacu Elizejskiego przekazano kondolencje prezydenta Francji dla rodziny zabitego brygadiera, podkreślając zarazem, że Francja będzie kontynuować swą misję niezależnie od ofiar.

Nie dalej, jak we wtorek - pisze AFP - z powodu wybuchu samochodu pułapki rannych zostało czterech francuskich wojskowych. W całym 2021 r. w walkach z dżihadystami straciło życie trzech francuskich wojskowych, a jeden zginął w wypadku samochodowym.

Francuska operacja w Mali, która od 2014 r. została rozszerzona na cały obszar subsaharyjski, weszła w ostatnim okresie w krytyczną fazę, w związku z przejęciem rządów w Mali przez zbuntowanych wojskowych i zatrudnieniem przez nich najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera.

- Francja będzie musiała znaleźć swą własną drogę, jeśli chodzi o format i cele misji wojskowej w Mali - oceniła minister obrony Francji, Florence Parly.

We francuskiej operacji uczestniczy 5100 francuskich żołnierzy. Heksagon jest jedynym krajem zachodnim, który prowadzi tak szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w zachodniej części Sahelu, obejmującego południowe obrzeża Sahary.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy