Reklama

Reklama

Mali: Nie żyje Theoneste Bagosora. Pułkownik skazany za udział w ludobójstwie w Rwandzie

​W wieku 80 lat zmarł pułkownik Theoneste Bagosora. W 2008 r. został skazany na dożywocie za udział w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 r. Po redukcji kary miał spędzić w więzieniu 35 lat.

Syn pułkownika Achille powiedział BBC, że jego ojciec zmarł w szpitalu. Bagosora został aresztowany w Kamerunie dwa lata po masakrze.

W 2008 roku Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy uznał go za winnego zbrodni przeciw ludzkości i zorganizowania zabójstw wielu polityków, w tym premier Agathe Uwilingiyimany, która była też tymczasowym prezydentem Rwandy od lipca 1993 roku do śmierci 7 kwietnia 1994.

Masakra w Rwandzie zapoczątkowana została śmiercią w katastrofie lotniczej 6 kwietnia 1994 roku ówczesnego prezydenta Juvenala Habyarimany z plemienia Hutu. Jego samolot został zestrzelony, a Hutu oskarżyli o zamach Tutsich.

Reklama

Bojówki Hutu do lipca 1994 roku wymordowały od 800 tys. do miliona Tutsich - jedną dziesiątą ludności. Stacjonujące wtedy w Rwandzie wojska ONZ były bezsilne, gdyż ich mandat nie pozwalał na akcje zbrojne. 21 kwietnia Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję o wycofaniu większości sił UNAMIR. Wydając rezolucję potępiającą zbrodnie, nie określiła ich jako ludobójstwo. 23 czerwca za zgodą ONZ do Rwandy wkroczyły wojska francuskie. W sierpniu Tutsi przejęli władzę. Według obserwatorów ONZ wojska rządowe dokonały w drugiej połowie roku masowych mordów na Hutu w obozach dla uchodźców.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy