Reklama

Reklama

Maksymalna cena gazu. Premier: Konkluzje szczytu dobre dla Polski

- Konkluzje szczytu UE dobre dla Polski m.in. ustalenie o maksymalnej cenie gazu poprzez tzw. korytarz cenowy. Mechanizm dotyczący zakazu spekulacji także został uwzględniony - powiedział premier Mateusz Morawiecki mediom w Brukseli.


- Cały zespół zagadnień związany z polityką energetyczną, z cenami, z osłabianiem negatywnego wpływu na rynki krajowe, na gospodarkę, na bezrobocie - to wszystko zostało ujęte w konkluzjach szczytu UE i jest to duży sukces Polski - mówił Mateusz Morawiecki.

W wypowiedzi dla mediów w Brukseli premier przekazał, że negocjacje unijni przywódcy zakończyli o godz. 2 w nocy. - Zakończyliśmy je dobrymi dla Polski konkluzjami, takimi jakich się spodziewaliśmy. To przede wszystkim ustalenie o maksymalnej cenie gazu realizowanej poprzez tzw. korytarz cenowy. Szczegóły muszą wypracować tutaj w najbliższych tygodniach nasi ministrowie energii. Rozmawialiśmy również o dobrowolności mechanizmu zakupów i tutaj nasz zapis został odzwierciedlony i uwzględniony w ramach dyskusji - mówił.

Reklama

- Dyskusja ogniskowała się również na wpływie Rosji na ceny energii, na sytuację gospodarczą i tutaj wskazywałem na ryzyka występujące na rynkach finansowych, ryzyka spekulacji różnego rodzaju - mówił Morawiecki. Podkreślił, że Polska od kilku miesięcy mówi o tym, żeby budować mechanizmy zapobiegające spekulacji, co też zostało odzwierciedlone w konkluzjach szczytu.

Premier powiedział również, że oczekuje, że Rada Europejska potępi ostatnie ataki na ludność cywilną na Ukrainie. Wskazał też na konieczność nałożenia kolejnych sankcji na Rosję i popierający ją reżim białoruski.

Szczyt UE ws. powstrzymania rosnących cen gazu i energii 

Podczas szczytu UE w Brukseli przywódcy 27 państw zgodzili się w nocy z czwartku na piątek, że będą pracować razem nad "środkami" mającymi na celu powstrzymanie wzrostu cen energii. W konkluzjach ze szczytu przywódcy UE poprosili swoich ministrów i Komisję o "przedłożenie konkretnych decyzji" w sprawie "tymczasowego dynamicznego korytarza cenowego w transakcjach na gaz ziemny", który ograniczyłby skoki cen gazu wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej.

Anna Moskwa w piątek w Polsat News została zapytana o to, co oznacza "tymczasowy dynamiczny korytarz cenowy w transakcjach na gaz ziemny". - Ten korytarz cenowy proponowaliśmy wspólnie z Belgią, Włochami i Grecją, jako taką alternatywę dla sztywnej ceny gazu. Dzięki temu też udało nam się tak duże poparcie innych państw zdobyć - powiedziała minister klimatu.

Kiedy będzie można kupić węgiel za 2 tys. zł? Czytaj tutaj

Możesz dostać 1,5 tys. zł wsparcia. Na złożenie wniosku zostało 10 dni

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy