Reklama

Reklama

MAEA o szkodach w zaporoskiej elektrowni. "Strefa bezpieczeństwa niezbędna"

Rezerwowa linia energetyczna Zaporoskiej Elektrowni Atomowej uszkodzona - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Do usterki miało dojść wskutek ostrzałów. Ponadto nie działają cztery zwykłe linie łączące siłownię z ukraińską siecią energetyczną.

MAEA przekazała, że jej eksperci obecni w elektrowni zostali poinformowani przez ukraińskich pracowników siłowni o uszkodzeniu linii rezerwowej. "Jedna z trzech linii rezerwowych między Zaporoską Elektrownią Atomową i elektrociepłownią została uszkodzona w ostrzale, dwie inne są odłączone" - głosi komunikat MAEA.

MAEA: Niezbędne natychmiastowe utworzenie strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni

3 września MAEA poinformowała, że czwarta linia elektrowni przestała działać, ale siłownia jest połączona linią rezerwową do sieci energetycznej. Do odcięcia elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej doszło wcześniej w ostatnim tygodniu sierpnia. Odłączenie nastąpiło z powodu pożarów na terenie elektrociepłowni.

Reklama

MAEA oświadczyła we wtorek w raporcie o sytuacji w elektrowni, że niezbędne jest natychmiastowe utworzenie strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół siłowni. Wysłannicy Agencji stwierdzili obecność pojazdów wojskowych na terenie elektrowni, pod wiatą łączącą budynki z reaktorami. Raport mówi także o stacjonowaniu tam rosyjskiego personelu wojskowego i sprzętu militarnego w różnych miejscach.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największy tego typu obiekt w Europie. Przez Rosjan została zajęta w nocy z 3 na 4 marca. W sierpniu wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy