Reklama

Macron rozmawiał z Scholzem i Zełenskim, potwierdził wsparcie Ukrainy

Emmanuel Macron potwierdził poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - przekazał w sobotę wieczorem Pałac Elizejski. Prezydent Francji rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Po rozmowie z Scholzem Pałac Elizejski stwierdził w komunikacie, że: rozmowa była "częścią ścisłej koordynacji między Francją i Niemcami przed wizytą kanclerza Scholza na Ukrainie i w Rosji na początku przyszłego tygodnia".

Rozmowa "umożliwiła potwierdzenie doskonałej zbieżności stanowisk francuskich i niemieckich, w szczególności dotyczących kolejnych etapów dyskusji w formacie normandzkim oraz konieczności określenia warunków bezpieczeństwa zbiorowego w Europie" - napisano w komunikacie.

W piątek źródła w Pałacu Elizejskim poinformowały, że do rozmów w formacie normandzkim (Rosja, Francja, Niemcy, Ukraina) ma ponownie dojść na początku marca.

Reklama

Macron pochwalił spokój Zełenskiego

Po rozmowie z prezydentem Ukrainy Macron "po raz kolejny pochwalił spokój prezydenta Zełenskiego w szczególnie niestabilnym kontekście" - poinformowano w komunikacie.

"Rozmowa była okazją do kontynuacji dyskusji z ostatnich wizyt prezydenta w Moskwie i Kijowie na początku tego tygodnia i wpisuje się w dobrą koordynację między Francją a Ukrainą. W związku z tym prezydent potwierdził swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Obaj prezydenci chcą kontynuować dialog w formacie normandzkim na rzecz realizacji porozumień mińskich i trwałego rozwiązania konfliktu w Donbasie" - stwierdzono.

Wcześniej w sobotę prezydent Macron rozmawiał również z prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem odbyła się rozmowa z prezydentem Joe Bidenem, po której nie opublikowano jeszcze komunikatu.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: emanuel macron | Olaf Scholz | Wołodymyr Zełenski | Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy