Macron naciska na trzy kraje. "Powinny wywrzeć presję na Rosję"
- Brazylia, Indie i Chiny powinny wywrzeć presję na Rosję, aby zakończyła wojnę w Ukrainie - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej z prezydentem Brazylii. Luiz Inacio Lula da Silva przebywa z oficjalną wizytą we Francji. Podczas wspólnego wystąpienia Lula naciskał z kolei na potrzebę zawarcia umowy z krajami Mercosur.

Wspomniane przez francuskiego przywódcę trzy mocarstwa - Brazylia, Indie oraz Chiny - należą do grupy BRICS, która bywa oceniana jako próba poszerzania wpływów Rosji i Chin, tworzenia bloku alternatywnego wobec prozachodniej G7 i budowy nowego ładu światowego.
Francja. Wizyta prezydenta Brazylii. Tematy: Ukraina i umowa Mercosur
Podczas czwartkowego spotkania prezydent Brazylii wezwał natomiast swojego francuskiego odpowiednika do poparcia długo odkładanej umowy handlowej między
Unią Europejską a południowoamerykańskim blokiem Mercosur.
- Nie opuszczę prezydencji w Mercosur bez zawarcia umowy handlowej - powiedział Lula na wspólnej konferencji prasowej wraz z Macronem w Paryżu. Odniósł się tym samym do do tymczasowego przewodnictwa w bloku, które będzie sprawować w drugiej połowie 2025 r.
Francja. Lula przekonuje Macrona do umowy Mercosur. "Otwórzcie serca"
- Otwórzcie swoje serca na możliwość sfinalizowania tej umowy z naszym drogim Mercosurem. To porozumienie byłoby najsilniejszą odpowiedzią, jaką nasze regiony mogłyby zaoferować w obliczu niepewności spowodowanej powrotem unilateralizmu i protekcjonizmu celnego - dodał, nawiązując się do szeroko zakrojonych ceł nałożonych lub zapowiedzianych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
Porozumienie między Brukselą a członkami bloku Mercosur: Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem zostało ogłoszone przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w grudniu jako "korzystne dla wszystkich", ale - jak na razie - spotyka się z ostrym sprzeciwem m.in. ze strony Francji, Polski oraz samych środowisk rolniczych.
Umowa musiałaby zostać zatwierdzona przez co najmniej 15 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, reprezentujących co najmniej 65 procent populacji wspólnoty.
Francja. Macron o sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Toczą się dyskusje"
W trakcie spotkania Macron odniósł się również do innego konfliktu - wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy. Jak stwierdził, w Paryżu toczą się dyskusje i w ciągu najbliższych dni ma zapaść decyzja, "czy musimy przemówić w ostrzejszy sposób i podjąć konkretne kroki wobec Izraela".
Wojnę w sposób bezpośredni zapoczątkował atak Hamasu, który 7 października 2023 r. najechał południe Izraela, zabijając około 1200 osób i uprowadzając około 250 zakładników. Stało się początkiem wciąż trwającej wojny, która zrujnowała Strefę Gazy - według kontrolowanej przez Hamas administracji dotychczas zginęło ponad 54,6 tys. Palestyńczyków.
Źródła: Reuters, France24