Reklama

Reklama

Macierewicz z wizytą w USA. Ostrzegł przed Rosją

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oświadczył, że brutalne działania Rosji, terroryzm oraz kryzys migracyjny są elementami starcia cywilizacji. W liście do uczestników międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie, szef resortu obrony nie wykluczył, że Moskwa wspiera islamskich terrorystów, by zdestabilizować Zachód.

Antoni Macierewicz miał być głównym mówcą w pierwszym dniu dorocznego forum waszyngtońskiego ośrodka Center for European Policy Analysis. Z powodu nadzwyczajnego posiedzenia rządu, minister jednak opóźnił przylot do USA. Jego wystąpienie zostało więc zaprezentowane w formie listu, w którym szef resortu obrony odniósł się do wyzwań, jakie stoją przed Europą.

Minister określił zderzenie prozachodnich dążeń Ukrainy z brutalną interwencją Rosji mianem starcia cywilizacji. W tych samych kategoriach przedstawił zagrożenie terrorystyczne i kryzys migracyjny w Europie. Antoni Macierewicz stwierdził, że należy sobie zadać pytanie, czy Rosja nie wspiera lub nie tworzy radykalnego terroryzmu islamskiego.

"Odpowiedź na to pytanie może mieć fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej cywilizacji" - argumentował.

Minister stwierdził też, że coraz więcej dowodów wskazuje na to, że rosyjska wersja przyczyn katastrofy smoleńskiej jest nieprawdziwa. Antoni Macierewicz powiedział, że należy się zastanowić czy katastrofa w Smoleńsku nie była elementem dłuższego procesu - od wojny w Gruzji po trwającą inwazję na Ukrainę.

Wizyta w USA

Reklama

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadzi dziś rozmowy w amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej. Spotka się też z Polonią i weźmie udział w konferencji na temat bezpieczeństwa międzynarodowego.

Jego wizyta w Waszyngtonie potrwa zaledwie kilka godzin. Spotka się z wiceadmirałem Jamesem Syringiem, który stoi na czele Agencji Obrony Przeciwrakietowej. To właśnie ta agencja odpowiada za programy obrony przed rakietami balistycznymi oraz za budowę europejskiej tarczy antyrakietowej, której elementy znajdą się w Polsce. Minister spotka się również z szefem senackiej komisji obrony Johnem McCainem.

W Nowym Jorku, szef resortu obrony złoży kwiaty na grobach pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Rajchmana, których szczątki mają być sprowadzone do Polski i spocząć na Cmentarzu Powązkowskim. Minister Macierewicz spotka się też z przedstawicielami Instytutu Piłsudskiego oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Minister weźmie też udział w konferencji na Rutgers University w Nowym Brunszwiku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy