Reklama

Macedonia: Lotnisko w Skopje zmieniło nazwę

Lotnisko w stolicy Macedonii Skopje zmieniło nazwę. Służby miejskie zdjęły z niego napis: "Aleksander Wielki". To krok, który zbliża Republikę Macedonii do porozumienia z Grecją w sprawie nazwy tego kraju. Premier Macedonii Zoran Zaew wyraził nadzieję, że do ugody dojdzie jeszcze w marcu.

Lotnisko w stolicy Macedonii zmieniło nazwę na Międzynarodowe Lotnisko Skopje. W tym tygodniu robotnicy zdjęli też tablice z autostrady Aleksandra Wielkiego, która teraz będzie się nazywać "Autostradą Przyjaźni". Na zmiany nalegały Ateny, które oskarżały słowiańską Macedonię o to, że buduje swoją tożsamość na antycznej greckiej historii. 

Grecy argumentowali, że Słowianie przybyli na tamte tereny prawie tysiąc lat po panowaniu Aleksandra Wielkiego i nie mogą powoływać się na jego dziedzictwo. Aby zażegnać wieloletni spór, rządy obu krajów negocjują nową nazwę dla sąsiada Grecji, która będzie się składała z kilku członów. 

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Kotzias powiedział, że szkic umowy, które Ateny prześlą Skopje, jest gotowy, ale nie zdradził czy nazwa, którą proponują to "Górna Macedonia", o czym wcześniej pisały greckie media. Nikos Kotzias planuje też wizytę w Skopje w marcu. 

Porozumienie w sprawie nazwy otworzy Macedonii drogę do UE i NATO, a to pozwoli ograniczyć rosyjskie wpływy na Bałkanach. Na rozwiązanie sporu nalega też Berlin, gdzie kilka dni temu Zoran Zaew spotkał się z Angelą Merkel. 

Jutro wizytę w Republice Macedonii złoży przewodniczący Komisji Europejskiej. Będzie to pierwszy kraje, który Jean-Claude Juncker odwiedzi w ramach swojej podróży po Bałkanach Zachodnich, aby przedstawić strategię UE dla tego regionu. 

Macedonia, która w 1991 r. oderwała się od Jugosławii, od 1995 r. znana jest na międzynarodowej arenie pod tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (FYROM).

Reklama

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy