Reklama

Łukaszenka wydaje dekret. Uchodźcy polityczni będą mogli wrócić na Białoruś

Reżim Alaksandra Łukaszenki chce pozwolić na powrót uchodźców politycznych do Białorusi. Przywódca podpisał w tej sprawie dekret, którego treść nie została dotychczas upubliczniona. Informację przekazał propagandowy kanał Puł Pierwogo.

Podpisany dekret ma dotyczyć osób, które naruszyły białoruskie prawo i udały się zagranicę - informuje belsat.eu. Treść dokumentu ma być wkrótce upubliczniona.

- Prezydent podpisał dziś dekret, zgodnie z którym rozpatrywane będą wnioski przebywających za granicą obywateli Białorusi, którzy naruszyli prawo. Prezydent powiedział o tym na spotkaniu z prokuratorem generalnym - czytamy na kanale Puł Pierwogo na Telegramie. 

Łukaszenka o białoruskich uchodźcach politycznych: Hieny

Łukaszenka zapowiedział naradę z przedstawicielami resortów siłowych. Miał również skomentować zachowanie Białorusinów, którzy uciekli z kraju: "Tu krzyczą, że z Białorusi uciekło milion ludzi, tu są w Polsce, na Litwie i Ukrainie jak hieny, stoją na obwodzie i kłapią zębami".

Reklama

W Białorusi ma powstać specjalna komisja, do której będą mogli się zwracać uchodźcy polityczni, przebywający poza granicami państwa. Komisja będzie informować, czy powrót do kraju będzie się wiązał dla danej osoby z represjami. 

Decyzje będą pozytywne w stosunku do tych osób, które nie popełniły przestępstw, które nie naruszyły naszego porządku konstytucyjnego, które wyraziły skruchę i naprawdę chcą wrócić i spokojnie żyć w naszym kraju - powiedział prokurator generalny Białorusi Andrej Szwed.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Białoruś | uchodźcy polityczni | Alaksandr Łukaszenka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy