Reklama

Reklama

Londyn: Figura króla Karola III obrzucona ciastem

Eksponowana w londyńskim muzeum Madame Tussaud figura woskowa przedstawiająca króla Karola III została obrzucona ciastem czekoladowym przez aktywistów klimatycznych z brytyjskiej organizacji Just Stop Oil. To forma protestu przeciwko wydawaniu przez brytyjski rząd nowych licencji na wydobywanie paliw kopalnych. Ekolodzy mają na koncie już m.in. rzucenie zupą pomidorową w jeden z obrazów z serii "Słoneczniki" Vincenta van Gogha.

Ataku na figurę dokonała dwójka młodych aktywistów związanych z organizacją Just Stop Oil - kobieta i mężczyzna. Moment, w którym dwukrotnie obrzucają twarz woskowego odpowiednika króla Karola III ciastem czekoladowym, został zarejestrowany przez kamery. 

- Jesteśmy tutaj, ponieważ staramy się chronić naszą wolność i prawa. Staramy się chronić ziemię, która jest dziedzictwem nas wszystkich. Nasze żądania są proste: zatrzymajcie wydobycie ropy i gazu. To bułka z masłem  - mówili uczestnicy incydentu. Zostali zatrzymani przez londyńską policję. 

Reklama

Sympatycy Just Stop Oil podkreślają, że akcja miała miejsce kilka tygodni przed szczytem klimatycznym COP27, który odbędzie się w dniach 16-18 listopada w Egipcie. 

Kontrowersyjna forma protestów

Organizacja ekologiczna Just Stop Oil domaga się całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych. Zdobyła rozgłos agresywnymi formami protestu, w tym aktami wandalizmu. 

W połowie października dwie aktywistki tego ruchu oblały zupą pomidorową jedno z arcydzieł Vincenta van Gogha "Słoneczniki", które wystawione jest w National Gallery w Londynie. W lipcu jej członkowie przykleili się do obrazów Johna Constable'a i Leonarda da Vinci. Aktywiści brytyjskiej organizacji mają na koncie również oblanie farbą siedziby londyńskiej policji metropolitalnej, witryny domu towarowego Harrods, a także salonu marki Aston Martin. W ubiegłym tygodniu zablokowali również na 36 godzin ruch na moście Królowej Elżbiety II na wschodnich przedmieściach Londynu. 

Just Stop Oil nie jest jedyną grupą, która zwraca uwagę na swoje postulaty poprzez próby dewastacji dzieł sztuki. Podobny trend jest widoczny także w innych europejskich krajach. W niedzielę aktywiści z niemieckiej grupy Letzte Generation obrzucają obraz Claude'a Moneta  "Les Meules" (Stogi Siana - red.) Claude'a Moneta ziemniaczanym puree. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy