Reklama

Reklama

Lockdown w Austrii. Ośrodki narciarskie pozostaną otwarte

W związku z rekordowymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem, od poniedziałku w Austrii obowiązuje ogólnokrajowy lockdown. Dzień wcześniej Rada Narodowa podjęła jednak decyzję, że mimo wprowadzenia obostrzeń, ośrodki narciarskie mogą pozostać otwarte.

"Dla wielu operatorów wyciągów narciarskich inicjatywa ta pojawiła się jednak zbyt późno, by mogli zareagować na czas" - pisze portal RND. W związku z tym "większość ośrodków narciarskich była w poniedziałek zamknięta".

W Pitztal, osoby odpowiedzialne za ośrodki narciarskie chcą najpierw zapoznać się z nowym rozporządzeniem i dopiero wtedy zdecydować, czy w ogóle wznowić działalność. Ośrodki narciarskie w Kitzbuehel i na lodowcu Dachstein zostały otwarte już 22 listopada, pisze cytowany przez RND portal "skigebiete-test.de". Od wtorku szusowanie powinno być możliwe również na lodowcu Stubai, na Kitzsteinhornie oraz na lodowcu Moelltal, a Schladming rozpocznie sezon w piątek.

Reklama

Jak informuje "Tiroler Tageszeitung", tereny narciarskie w Soelden i na lodowcu Kaunertal oraz w Zillertal zostaną prawdopodobnie ponownie otwarte dopiero po lockdownie, 13 grudnia.

Surowe zasady

Tereny narciarskie otwarte w czasie lockdownu muszą przestrzegać jeszcze surowszych zasad niż dotychczas. Już na początku sezonu na stokach obowiązywała zasada 2G, co oznacza, że z wyciągów mogły korzystać tylko osoby zaszczepione lub wyleczone. Teraz dodano obowiązek noszenia maseczki, zarówno w wyciągach narciarskich i gondolach, jak i w poczekalniach. Dozwolone są tylko maski FFP2. Restauracje, bary i hotele muszą pozostać zamknięte również na terenach narciarskich.

Oznacza to, że możliwe są tylko jednodniowe wycieczki z wyżywieniem we własnym zakresie, choć niektóre restauracje na stokach chcą oferować dania na wynos. Portal turystyczny "austria.info" ogłosił, że w czasie blokady nie można podróżować do Austrii. Jednak dzięki otwartym terenom narciarskim jednodniowe wycieczki z Niemiec są w zasadzie możliwe - przynajmniej dla tych, którzy zostali zaszczepieni i wyzdrowieli - informuje RND.

Ogólnokrajowy lockdown

Ogólnokrajowy lockdown dla wszystkich mieszkańców obowiązuje w Austrii od poniedziałku. Decyzję o wprowadzeniu blokady rząd tłumaczy rekordowymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem. Lockdown potrwa co najmniej 10 dni, w razie potrzeby może zostać wydłużony do 20.

Austriacy mogą podczas lockdownu opuszczać swoje domy tylko z ważnego powodu, a są wśród nich również ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu, do których należy narciarstwo. Do niedzieli wszyscy zakładali, że dozwolone będzie tylko narciarstwo biegowe i ski touring.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje