Reklama

Litwa zrywa współpracę graniczną z Białorusią

Litwa zerwała podpisaną przed 16 laty umowę o współpracy granicznej z Białorusią - poinformował rząd, który rozpatrzył wniosek MSW. Przed kilkoma miesiącami Litwa zerwała współpracę z Białorusią w dziedzinie spraw wewnętrznych.

Środowa decyzja na posiedzeniu rządu została przyjęta jednogłośnie. Wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramaviczius uzasadniając wniosek wskazał, że "dzisiejsza sytuacja jest po prostu nienormalna".

- Z jednej strony mamy obowiązującą umowę o współpracy, z drugiej - strona białoruska wchodzi w konfrontację z nami, tworząc potok migrantów i popierając rosyjską agresję - oświadczył.

Wcześniej wypowiedziano umowę o współpracy z białoruskim MSW

W listopadzie 2022 r. resort spraw wewnętrznych podpisaną w 1993 r. - Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych - wskazała wówczas minister Agne Bilotaite.

Reklama

Według litewskiego MSW w ciągu ostatnich 30 lat niepodległości Litwa podpisała z Białorusią również wiele innych umów w obszarze współpracy resortów spraw wewnętrznych, ale "ich rozwiązanie wymaga decyzji rządu". 

Litwa już wcześniej zawiesiła realizację finansowanych przez Komisję Europejską programów współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Litwa | Białoruś | Granica

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy