Reklama

Litwa odwoła się od wyroku ETPCz ws. więzienia CIA

Litwa postanowiła skorzystać z możliwości odwołania się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w sprawie tajnego więzienia CIA na terytorium Litwy – poinformował w środę premier Saulius Skvernelis.

Litwa postanowiła skorzystać z możliwości odwołania się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w sprawie tajnego więzienia CIA na terytorium Litwy – poinformował w środę premier Saulius Skvernelis.

"Powinniśmy zachować konsekwencję i utrzymywać stanowisko, jakie zostało już sformułowane (...). Zwrócimy się do Wielkiej Izby ETPCz" - powiedział dziennikarzom Skvernelis.  

Przed tygodniem litewski rząd poinformował, że nie będzie się odwoływał od wyroku, bo - jak wskazano - nie ma po temu "żadnych kryteriów prawnych". Jednakże w środę po posiedzeniu rządu premier powiedział, że zapadła zmiana "w decyzji odnośnie do ostatecznego stanowiska".  

Skvernelis podkreślił, że "prowadzone przez Litwę dochodzenie nie potwierdza okoliczności przedstawionych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka". 

Reklama

ETPCz orzekł w końcu maja, że Rumunia i Litwa uczestniczyły w latach 2004-2006 w programie tajnych więzień CIA i pozwalały na "nieludzkie traktowanie" więźniów i inne przypadki łamania praw człowieka.  

Skargi do Trybunału złożyło w 2011 i 2012 r. dwóch więźniów amerykańskiego więzienia w Guantanamo, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w tajnych ośrodkach CIA na terenie tych krajów.  

"Udział Litwy w programie tajnych ośrodków CIA doprowadził do licznych przypadków łamania praw człowieka" - brzmiał wyrok Trybunału.  

Skargę na Litwę złożył Palestyńczyk Abu Zubajda, który w momencie aresztowania przez amerykańskie władze był uznawany za jednego z głównych członków Al-Kaidy. Twierdzi on, że w więzieniu na Litwie przebywał ponad rok, od lutego 2005 roku do marca 2006.

Po ogłoszeniu wyroku ETPCz litewska prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła, że Litwa będzie musiała wykonać niekorzystne dla niej orzeczenie i wypłacić Abu Zubajdzie 130 tys. euro. 

Na Litwie więzienie miało działać od września 2004 roku do listopada 2005 roku w miejscowości Antaviliai (Antowil), 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym utworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań.  

Litwa nie przyznała się dotychczas, że w jej kraju działało więzienie CIA. W 2009 roku sejmowa komisja badająca sprawę nie ustaliła faktu więzienia osób zatrzymanych przez CIA, chociaż przyznała, że warunki ku temu były.  

W 2014 roku sprawą zajęła się Prokuratura Generalna Litwy. Dochodzenie nie jest jeszcze zakończone.  

Z Wilna Aleksandra Akińczo

PAP

Reklama

Reklama

Reklama