Reklama

Reklama

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły sankcje na przedstawicieli białoruskich władz

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w poniedziałek (31 sierpnia) sankcje na 30 przedstawicieli władz Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Dodatkowo rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, Peter Stano, poinformował, że unijne sankcje wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu mają być gotowe "bardzo szybko", a prace nad konkretną listą osób, które zostaną objęte restrykcjami, już się zaczęły.

Litwa, Łotwa i Estonia podjęły decyzję przed nałożeniem sankcji na władze białoruskie przez resztę krajów UE.

"Sygnał dla innych europejskich krajów"

Jak pisze Reuters, wciągnięcie na listę sankcyjną Łukaszenki to "sygnał dla innych europejskich krajów, które nie były skore do poparcia środków wymierzonych konkretnie w niego".

"Powiedzieliśmy, że potrzebny jest pokojowy dialog i porozumienie między reżimem i społeczeństwem, ale widzimy, że reżim nie jest na to gotowy" - oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda. "Widzimy, że musimy iść naprzód, by dać przykład innym krajom" - dodał.

Reklama

Wcześniej litewski przywódca, cytowany przez Reutera, podkreślił, że lista sankcyjna to pierwszy krok i może być ona w przyszłości rozszerzona.

W ubiegłym tygodniu litewski premier Saulius Skvernelis poinformował, że Litwa, Łotwa i Estonia zatwierdzą wspólną listę obywateli Białorusi objętych sankcjami.

Litewskie MSZ podało wcześniej, że przedstawiło resortowi spraw wewnętrznych do zatwierdzenia listę 118 białoruskich urzędników, których proponuje objąć krajowymi sankcjami. "To są urzędnicy instytucji odpowiedzialnych za stosowanie przemocy, a nawet za możliwe zbrodnie popełnione przeciwko swoim obywatelom" - powiedział szef MSZ Linas Linkeviczius.

KE: Sankcje mają być gotowe bardzo szybko

W piątek unijni ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w Berlinie dali zielone światło, aby grupy robocze Rady UE przygotowały listę osób, których dotkną sankcje. Znaleźć się mają na niej ci, którzy są odpowiedzialni za brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów oraz za fałszowanie wyborów na Białorusi. Polska była w grupie 11 krajów, które apelowały do Borrella o jak najszybsze przyjęcie sankcji.

"Ten proces zaczął się poprzez polityczne zielone światło. Z dyskusji ministrów w Berlinie jasno wynika, że chcemy, żeby on został zakończony tak szybko, jak to możliwe. Prace się zaczęły i mamy nadzieję bardzo szybko zobaczyć rezultaty" - powiedział Stano na konferencji prasowej w Brukseli.

Nieoficjalnie: Narada we wtorek

Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł dyplomatycznych, już we wtorek ma się odbyć posiedzenie grupy roboczej, na której przedstawiciele państw członkowskich będą zajmować się tą kwestią.

Borrell mówił w piątek po spotkaniu w niemieckiej stolicy, że ministrowie zgodzili się, iż restrykcje będą nakładane w ramach obecnego reżimu sankcyjnego. "Wskazania powinny zawierać osoby na wysokim szczeblu politycznym" - zaznaczył.

W tej chwili "27" ma na swojej białoruskiej liście sankcyjnej cztery osoby powiązane z niewyjaśnionymi zaginięciami dwóch polityków opozycji, jednego biznesmena i jednego dziennikarza w 1999 i 2000 r. Na Białoruś nałożone jest też unijne embargo na broń i sprzęt, który mógłby zostać użyty do represji w kraju.

Formalnie unijną listę sankcyjną będzie musiała zatwierdzić Rada UE. W tym wypadku potrzebna jest jednomyślność państw członkowskich. Restrykcje wobec białoruskich urzędników i funkcjonariuszy miałyby obejmować zakaz wjazdu do UE, jak i zamrożenie ich aktywów na terenie Unii.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które - według oficjalnych wyników - wygrał urzędujący szef państwa Łukaszenka. Reżim przekonuje, że podejmowane są próby destabilizacji sytuacji w kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy