Reklama

Reklama

Litwa: Kłopoty nieślubnej córki Siergieja Szojgu

Nieślubnej córce rosyjskiego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu grozi utrata litewskiego obywatelstwa. Według tamtejszego Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego jej obecność na Litwie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Nieślubna córka ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu może utracić litewskie obywatelstwo. Publiczny nadawca LRT informuje, że jej ojczym, Litwin Adolfas Kaminskas, nie zgłosił otrzymania tej wiosny obywatelstwa Rosji. Litewski Departament Migracji bada sprawę. 

Według Departamentu Kaminskasowi wysłano pismo wzywające go do wyjaśnienia na podstawie jakiego prawa posiada dwa obywatelstwa. W przeciwnym razie grozi mu pozbawienie obywatelstwa litewskiego.

Litewskie ustawodawstwo nie przewiduje możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Osoba, która uzyskała inne obywatelstwo, musi w ciągu dwóch miesięcy poinformować o tym Departament Migracji lub urząd konsularny, ale Kaminskas tego nie zrobił.

Reklama

- Jednocześnie będzie rozpatrywana też sprawa przyznania litewskiego obywatelstwa pasierbicy Kaminskasa, córce Szojgu - poinformował LRT Rokas Pukinskas, rzecznik Departamentu Migracji.

W niedzielę litewski nadawca publiczny poinformował, że była partnerka Szojgu usiłuje na drodze sądowej odzyskać pozwolenie na pobyt stały na Litwie, a jego nieślubna córka uzyskała już litewskie obywatelstwo. 

Córka Szojgu zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego

49-letnia Jelena Kaminskas (wcześniej Szebunowa), matka dwojga nieślubnych dzieci Szojgu, utraciła pozwolenie na pobyt stały na Litwie tego lata. Według litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego jej obecność w kraju może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Z dochodzenia LRT wynika, że Szebunowa, była stewardesa we flocie powietrznej rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, którym przez 21 lat kierował Szojgu, już od 2017 r. miała pozwolenie na pobyt czasowy na Litwie. Po kilku latach wyszła za mąż za litewskiego biznesmena Adolfasa Kaminskasa, który uznał nieślubną córkę Szebunowej i Szojgu za swoje dziecko. W 2019 r. dziewczyna uzyskała obywatelstwo Litwy.

Według oficjalnego rejestru rosyjskiego, Adolfas Kaminskas otrzymał wiosną tego roku rosyjski paszport, a w sierpniu tego roku małżonkowie zadeklarowali wyjazd z Litwy do Rosji, gdzie m.in. mają zarejestrowaną niejedną firmę.

Pozamałżeńskie romanse rosyjskiego ministra obrony Szojgu i urodzone z nich dzieci ujawnił w 2019 roku portal dziennikarstwa śledczego Insider. Portal oszacował majątek Jeleny Kaminskas w 2019 roku na co najmniej 1,5 mld rubli (około 24 mln dolarów według obecnego kursu wymiany).

Czytaj też: Ważna wiadomość dla rolników. Chodzi o setki milionów złotych

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy