Reklama

Reklama

Litwa deklaruje poparcie wniosku Polski o uruchomienie art. 4 traktatu NATO

- Poprzemy wniosek Polski o uruchomienie art. 4 traktatu NATO - zadeklarowali prezydent Litwy i szef litewskiej dyplomacji. Wniosek, którego złożenie rozważa Polska, związany jest z wybuchem w Przewodowie.

Deklarację w sprawie poparcia wniosku Polski o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego złożyli w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda i szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis

Możliwość złożenia takiego wniosku zgłaszała we wtorek strona polska, jednak formalna procedura nie została jeszcze przeprowadzona. W Polsce trwają narady dotyczące dalszych kroków w sprawie wybuchu w Przewodowie. Do tego momentu Polska zdecydowała się na podniesienie gotowości bojowej wybranych oddziałów sił zbrojnych.

Artykuł 4. NATO. Litwa zapowiada poparcie Polski

- Dziś Polska złoży wniosek o aktywację artykułu 4. NATO - powiedział dziennikarzom Nauseda. Dodał, że poinformował go o tym prezydent Polski Andrzej Duda. - Bez wątpienia poprzemy stanowisko Polski - zapowiedział litewski przywódca.

Reklama

- Oczywiście popieramy Polskę w sprawie artykułu 4. NATO. W pełni solidaryzujemy się w Polską -  dodał z kolei w rozmowie z dziennikarzami Landsbergis.

Co oznacza art. 4 NATO?

Zgodnie z art. 4 traktatu "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Uruchomienie art. 4 oznacza konsultacje państw członkowskich na temat zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im.

Wybuch w Przewodowie

Wniosek ma związek z kryzysową sytuacją po wybuchu w Przewodowie. We wtorek doszło tam do eksplozji, która spowodowała śmierć dwóch osób. Jak wskazuje strona amerykańska, przyczyną wybuchu ma być ukraiński pocisk obrony powietrznej. Od 24 lutego na terenie Ukrainy trwa wojna, w której masowo używane są systemy obrony przed rosyjskimi pociskami. Przewodów leży niedaleko granicy z Ukrainą. 

Reklama

Reklama

Reklama