Reklama

Reklama

Litwa. 1000 euro za dobrowolny powrót do kraju pochodzenia migranta

Litwa zwiększyła z 300 do 1000 euro zasiłek dla migrantów, którzy dobrowolnie zdecydują się na powrót do krajów swojego pochodzenia. "Mamy nadzieję, że wyższy zasiłek skłoni do dobrowolnego powrotu większą liczbę osób" - poinformowała Agne Bilotaite, minister spraw wewnętrznych Litwy.

- Utrzymanie jednego migranta kosztuje Litwę 11 tys. euro rocznie. Jest to spore obciążenie dla państwa. Szukamy sposobów na ich zachęcenie do dobrowolnego powrotu i mamy nadzieję, że wyższy zasiłek skłoni do tego większą liczbę osób - mówi litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite, którą cytuje komunikat resortu.

Propozycja, która zakłada, że nielegalni migranci otrzymają 1000 euro w przypadku zgody na powrót do własnego kraju będzie obowiązywać do 20 stycznia 2022 roku. Przewidziane świadczenia zostaną sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej, które otrzymała Litwa na zarządzanie kryzysem migracyjnym.

Granica polsko-białoruska. 140 brytyjskich żołnierzy pomoże polskiemu wojsku

Litewski Departament Migracji kończy rozpatrywanie wniosków azylowych migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę litewsko-białoruską.

Reklama

Litwa. Nieliczni z azylem. Resztę czeka deportacja

Spośród 3 272 rozpatrzonych wniosków tylko 54 obcokrajowcom przyznano azyl. Pozostali migranci zostaną deportowani.

Litwę opuściło już 400 nielegalnych migrantów, z których 345 zrobiło to dobrowolnie.

Ukrainiec uciekał przed policją. Wiózł dziewięciu Irakijczyków

Minionej doby na granicy z Białorusią udaremniono 65 prób nielegalnego przedostania się na Litwę. W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło ponad 4,2 tys. osób, a blisko 8 tys. zostało zawróconych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy