Reklama

Limit ceny na rosyjską ropę. Rada UE: 60 dol. za baryłkę

Pułap cenowy na rosyjską ropę został ustalony na 60 dolarów za baryłkę - przekazała Rada Unii Europejskiej. Krok ma docelowo uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu. Polska ostatecznie zgodziła się na porozumienie - do tej wstrzymywała zatwierdzenie chcą dokładnie zbadać tzw. mechanizm dostosowawczy.

"Rada UE postanowiła dziś ustalić pułap cen ropy naftowej, (...) która pochodzi z Rosji lub jest z niej eksportowana, na poziomie 60 USD za baryłkę. Pułap cenowy na rosyjską ropę ograniczy skoki cen spowodowane nadzwyczajnymi warunkami rynkowymi i wyraźnie zmniejszy dochody, jakie Rosja uzyskuje z handlu tym surowcem po rozpętaniu nielegalnej agresji przeciwko Ukrainie. Posłuży również do stabilizacji światowych cen energii przy jednoczesnym złagodzeniu negatywnych konsekwencji dla dostaw energii do krajów trzecich" - czytamy w opublikowanym przez Radę UE komunikacie.

Reklama

Funkcjonowanie mechanizmu pułapu cenowego będzie poddawane przeglądowi co dwa miesiące i dostosowywane do rozwoju sytuacji na rynku, tak by limit był co najmniej 5 proc. poniżej średniej ceny rynkowej rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych, obliczonej na podstawie danych dostarczonych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA).

Szefowa KE: Globalny pułap cen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek wieczorem, że UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską. Przypomniała, że od 5 grudnia UE wprowadza embargo na rosyjską ropę transportowaną tą drogą.

- Musimy jednak sprawić, że kraje wschodzące i rozwijające się będą miały nadal dostęp do rosyjskiej ropy za ograniczoną cenę. A zatem UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską - wskazała szefowa KE.

Stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś informował, że Polska zgodziła się na porozumienie UE w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Do tej pory wstrzymywała się z zatwierdzeniem transakcji, chcąc dokładnie zbadać tzw. mechanizm dostosowawczy.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Rosja | limit cen

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy