Reklama

Reklama

#LightForBelarus - Światło dla Białorusi. Ogólnopolska akcja solidarności w Dniu Wolności Białorusi

25 marca, w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej obchodzony jest Dzień Wolności Białorusi - święto nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki, ale przypominane przez białoruskie społeczeństwo, w szczególności przez środowiska niezależnej opozycji demokratycznej.

Aby zademonstrować solidarność i wsparcie dla naszych białoruskich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku głośno upominają się o swobody demokratyczne, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i TVP Kultura, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz drugi inicjują akcję #LightForBelarus.

Akcja polega na iluminacji tego dnia, tj. 25 marca, siedzib i obiektów instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w całej Polsce, Europie i na świecie kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi.

"Pokażmy Białorusinom, że nie są sami"

Organizatorzy gorąco zachęcają wszystkich do przyłączenia się do akcji i wyrażenia w ten sposób naszej solidarności z obywatelami Białorusi, którzy od wielu miesięcy z odwagą i determinacją manifestują swoje demokratyczne i wolnościowe dążenia. Inicjatorzy akcji podkreślają, że jesteśmy społeczeństwem, które w swojej najnowszej historii, na trudnej drodze do demokracji zapoczątkowanej powstaniem Solidarności, doświadczało podobnego wsparcia, mamy więc szczególne prawo, ale też obowiązek takiego wsparcia udzielać. 'Pokażmy Białorusinom, że nie są sami' - apelują organizatorzy.

Reklama

"Wdzięczni za odzew instytucji i władz publicznych podczas pierwszej odsłony akcji 12 i 13 września 2020 r., gdy na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi, ponownie liczymy na Państwa aktywne uczestnictwa w tym symbolicznym i wspólnotowym geście solidarności z Białorusinami. Mamy nadzieję, że 25 marca 2021 roku ludzi i instytucji dobrej woli będzie jeszcze więcej niż pół roku temu" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne