Reklama

Lepsze relacje z Polską? Komentarze po wizycie Petra Poroszenki

Ukraińscy eksperci pozytywnie oceniają wizytę Petra Poroszenki w Warszawie. Politolodzy wskazują, że spotkanie prezydentów w polskiej stolicy powinno się przyczynić do polepszenia wzajemnych relacji - zarówno jeśli chodzi o kwestie historyczne, jak też w dziedzinie współpracy wojskowej i energetycznej.

Politolog Pawło Żownirenko podkreśla, że wizyta może być do tego dobrym impulsem. Jak zaznacza, oba kraje muszą patrzeć w przyszłość. "Jeśli będziemy cały czas mówić o historii, to tak jakbyśmy chcieli iść do przodu z głową odwróconą do tyłu" - mówi ekspert.

Prezydenci podpisali też wspólne oświadczenie w sprawie zwiększenia przez Komisję Europejską przepustowości dla rosyjskiego gazu gazociągu OPAL. Wspólny sprzeciw, zdaniem politologa Witalija Kułyka, jest potrzebny, bo decyzja komisji godzi w ukraińskie i polskie interesy. Ekspert zaznacza, że zmniejszenie tranzytu gazu będzie odczuwalne zarówno przez Ukrainę, jak i Polskę. Jak dodaje, oba kraje to rozumieją, a współpraca w tej dziedzinie na poziomie ministerstw była słaba.

Reklama

Eksperci podkreślają też wagę zacieśnienia współpracy wojskowej. Wczoraj w obecności prezydentów umowę w tej sprawie podpisali ministrowie obrony Polski i Ukrainy.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama