Reklama

Reklama

Lekarz Atletico Madryt poproszony o pomoc w sprawie kolana papieża

86-letni papież Franciszek zmaga się z dotkliwym bólem kolana, porusza się na wózku lub lasce, ale nie chce poddać się operacji. Stolica Apostolska zwróciła się do lekarza hiszpańskiego klubu piłkarskiego z prośbą o konsultację.

Watykan poprosił szefa zespołu medycznego klubu piłkarskiego Atletico Madryt doktora Jose Marię Villalona o konsultację w sprawie problemów papieża Franciszka z kolanem - podały włoskie media, powołując się na hiszpańskie radio COPE. Z powodu tej dolegliwości od dłuższego czasu papież musi często poruszać się na wózku. 

Doktor Jose Maria Villalon to wybitny specjalista w dziedzinie traumatologii i medycyny sportowej. 

Papież Franciszek ma problemy z poruszaniem się

Według radia COPE zarówno nuncjatura apostolska w Madrycie, jak i Episkopat Hiszpanii zwróciły się do grupy specjalistów w związku z dotkliwym bólem kolana, z jakim zmaga się prawie 86-letni papież, który porusza się na wózku albo o lasce. 

Reklama

- Zapytano, czy możemy pomóc, by poprawić jego zdolność poruszania się i zatrzymać proces artretyczny - wyjaśnił doktor Villalon. 

- To proces osteoartretyczny, który dotyka różnych stawów; czasem zaczyna się od stawu z artrozą, a stan innych stawów pogarsza się, bo są nadmiernie obciążone - dodał. 

Lekarz o Franciszku: Uparty pacjent

O papieżu lekarz z klubu piłkarskiego powiedział: - To bardzo sympatyczny pacjent i uparty; przedstawione mu zostały propozycje chirurgiczne, których nie chce. Tak nawiązał do tego, że papież odmawia poddania się operacji. 

Doktor Villalon stwierdził, że potrzebne jest "bardziej zachowawcze leczenie", takie, by Franciszek je zaakceptował. Przypomniał przy okazji, że papież lubi piłkę nożną. 

W drodze do Bahrajnu na początku listopada Franciszek powiedział dziennikarzom w samolocie, że korzysta z fizjoterapii.

Czytaj też: Budowa domu na nowych zasadach w 2023 roku. Szykują się duże zmiany w prawie

Reklama

Reklama

Reklama